Ať Zelenskyj nemluví o pozvání Ukrajiny do aliance, žádají země před summitem NATO
POZVÁNKA DO ALIANCE
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl požádán, aby na červencovém summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu nenaléhal na přijetí Ukrajiny do NATO. Německo a Spojené státy současně hlasitě varovaly před tím, aby letní zasedání nabídlo Kyjevu pevný časový rámec cesty do aliance, kvůli obavám z eskalace konfliktu s Ruskem, napsal britský deník The Telegraph s odvoláním na diplomatické zdroje.
Navzdory nadějím Ukrajiny na přiblížení se členství v NATO se tento cíl opět odkládá, jak upozornil deník The Telegraph. Proti poskytnutí pevného časového rámce pro vstup Ukrajiny do aliance se během příprav na summit postavilo především Německo a Spojené státy. Zčásti je to způsobeno i obavami z potenciálního zatažení NATO do války s Ruskem. A Německo je v této otázce podle zdroje z okolí Bílého domu ještě opatrnější než USA.
„Jsou velmi skeptičtí, pokud jde o to, aby Ukrajinu letos posunuli dál na cestě k plnému členství v NATO,“ řekl listu zdroj obeznámený s postojem administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. A dodal, že „USA možná nejsou tak znepokojené jako Německo, ale existují obavy z hrozby Ruska i pro zbytek aliance“.
Během letošního dvoudenního setkání ve Washingtonu u příležitosti 75. výročí NATO se bude diskutovat o nabídce, kterou diplomaté nazývají „mostem“ nebo „cestou“ ke členství. Tento balíček podpory má zdůraznit schopnost Ukrajiny zvolit si vlastní budoucnost a ukázat, že cesta ke členství se zkracuje, avšak kýžený časový plán pro přijetí, po němž dlouhodobě volá Volodymyr Zelenkyj, Ukrajina nedostane.
Špičky aliance se podle listu obávají, že dojde k opakování roztržky, k níž došlo na loňském summitu v litevském Vilniusu. Pobaltské státy prý na pozvánku pro Ukrajinu příliš tlačily a summit Ukrajinu k plnohodnotnému členství nakonec nepozval. Prezident Zelenskyj to pak označil za „absurdní“.
Ukrajina se snaží o vstup do aliance od roku 2008, kdy jí bylo spolu s Gruzií nabídnuto členství na summitu v Bukurešti. Nikdy ale nezískala pevný časový plán. I letos se tak zřejmě bude muset spokojit s příslibem dílčí podpory ze strany členských zemí NATO bez konkrétních závazků. Uvnitř aliance nadále přetrvává přesvědčení, že Kyjev nemůže do NATO vstoupit v době probíhajícího válečného konfliktu s Ruskem, aby se předešlo aktivaci článku 5 o kolektivní obraně. Rusko v současné době pokračuje na Ukrajině v územních ziscích a další ofenziva se očekává během léta.