Astronautkám na ISS vyklouzla brašna s nářadím. Lze ji pozorovat dalekohledem
ZAPOMENUTÁ BRAŠNA
Na noční obloze by mělo být možné dalekohledem pozorovat neobvyklý předmět - volně plující brašnu s nářadím, která na začátku tohoto měsíce vyklouzla astronautkám Jasmin Moghbeliové a Loral O'Harové při vnější údržbě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Napsal o tom server The Guardian.
Astronautky amerického Národního úřadu pro vesmír a letectví (NASA) při vzácném plně ženském výstupu do kosmu opravovaly systémy, které umožňují staničním solárním panelům neustále se natáčet za Sluncem a generovat tak elektřinu.
"Při této činnosti nechtěně ztratily jednu brašnu s nářadím. Řídící letu si brašny všimli na venkovních kamerách. Vybavení nebylo po zbytek výstupu potřeba. Řídící středisko analyzovalo trajektorii brašny a vyhodnotilo, že riziko opětovného kontaktu se stanicí je nízké, posádka na palubě i vesmírná stanice jsou v bezpečí. Není třeba nijak zasahovat," uvedla na svém blogu po výstupu z 1. listopadu NASA.
Last seen by @Astro_Satoshi while floating over Mount Fuji 🗻 the 'Orbital Police' can confirm that the lost EVA gear is being tracked 🫡 https://t.co/wz4MITmAfM pic.twitter.com/eksfu9fPFw
— Dr Meganne Christian (@astro_meganne) November 5, 2023
Bílý vak s nářadím je překvapivě jasný a na noční obloze je těsně pod hranicí viditelnosti pouhým okem - pozorovatelé by jej ale měli spatřit za pomoci dalekohledu, uvádí specializovaný server EarthSky. Brašna by měla být o něco méně jasná než Uran a k jejímu sledování postačí pomocí například nástroje NASA Spot the Station najít ISS. Vak Zemi obíhá zhruba dvě až čtyři minuty před stanicí, píše The Guardian.
Brašna na orbitě zůstane podle všeho několik měsíců, než klesne a své putování ukončí v ohnivém záblesku při vstupu do zemské atmosféry. Podle EarthSky by se tak mělo stát zhruba v březnu 2024.
Nejde o první případ ztráty objektu ve vesmíru a dokonce ani o první ztracený vak s nářadím. V roce 2008 astronautka Heidemarie Stefanyshynová-Piperová při pokusu opravit poškozenou součástku na ISS jen bezmocně sledovala, jak její brašna odplouvá, a kvůli incidentu musela NASA změnit plány zbývajících výstupů do volného prostoru plánovaných během mise raketoplánu Endeavour.
Nyní již zesnulý astronaut Piers Sellers zase v roce 2006 přišel o špachtli při testování metody opravy tepelného štítu. Nástroj používal k tomu, aby na záměrně poškozené vzorky rozetřel lepkavou hmotu. Ztrátu oplakal, píše server Space.com. "To byla moje nejoblíbenější špachtle... ostatním špachtlím to neříkejte," řekl tehdy.