Inflace v USA nadále klesá, centrální bankéři nechali sazby beze změny
AMERICKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Americká centrální banka (Fed) ve čtvrtek podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Poukázala nicméně na pokrok při snižování inflace ve Spojených státech. Naznačila tak, že se blíží snížení úrokových sazeb, napsala agentura AP.
"V posledních měsících nastal určitý další posun k dvouprocentnímu inflačnímu cíli," uvedl měnový výbor Fedu v dnešní tiskové zprávě. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalilo na tři procenta z květnových 3,3 procenta.
Nový Týdeník Echo: Jak oligarcha zničil drobného podnikatele. Rozhovor s režisérem Jiřím Havelkou
"Představitele centrální banky potěšily červnové údaje o inflaci," uvedl analytik Portu Marek Malina. "Pokud bude inflace pokračovat v oslabování a zmírní se i růst platů v americké ekonomice, můžeme být svědky dvou snížení úrokových sazeb ještě letos," dodal. Podle analytika XTB Tomáše Cverny centrální banka pravděpodobně přikročí k prvnímu snížení sazeb na zářijovém zasedání.
Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let. Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů.
Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci, od té doby se základní sazba drží v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Další zasedání Fedu se bude konat 17. až 18. září.