Blesk zasáhl třináctiletého chlapce na táboře. Pomohla mu laická resuscitace
ÚDER BLESKU
Třináctiletého chlapce zasáhl na dětském táboře u Velkého Újezdu na Olomoucku blesk. Dítě na místě resuscitovali hasiči, následně jej do péče převzali záchranáři a přepravili jej vrtulníkem do nemocnice. Událost se stala na konci července, hasiči o ní informovali v pondělí, poté, co hoch bez trvalých následků opustil nemocnici. Pomohla tomu okamžitá laická resuscitace, rychlé nasazení automatizovaného externího defibrilátoru a profesionální péče lékařů, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Blesk chlapce zasáhl na Táboře u pěti smrků u Velkého Újezdu večer 24. července během bouřky. Na místo jako první přijeli dobrovolní hasiči z Velkého Újezdu. „V tu chvíli jsme z hlášení věděli, že jde o čas, takže jsem už během cesty zjišťoval podrobnosti, abychom mohli na místě co nejrychleji pomoc. Když jsme dorazili, chlapec ležel u velkého stanu a probíhala laická resuscitace. My jsme ji ihned převzali, nasadili jsme AED,“ uvedl velitel dobrovolných hasičů a zároveň profesionální hasič Jan Polcer.
Upalování zajatců, pitvy zaživa. Japonský teror byl ukrutný
VÁLEČNÉ ZLOČINY V ASII
Popsal, že se dobrovolní hasiči na místě střídali při resuscitaci až do příjezdu profesionální jednotky a záchranářů, které v hůře přístupném terénu hasiči navigovali, aby k místu dojeli co nejrychleji. Lékař se záchranáři pak boj o chlapcův život převzal. „Následně byl hoch transportován vrtulníkem letecké záchranné služby do Fakultní nemocnice Ostrava, kde péči zajistil tým odborníků, který v souboji s nepříznivými okolnostmi pokračoval,“ uvedla mluvčí hasičů. Hoch byl o uplynulém víkendu po desetidenní hospitalizaci bez následků propuštěn domů.
Měli jsme tajnou skrýš, kterou StB nikdy neobjevila, říká Kamila Bendová
UNIKÁTNÍ KNIHA PROMĚNY SVĚTA
Podle zasahujícího lékaře měla na výsledek obrovský vliv včasná laická resuscitace. Po zásahu vysokoenergetickým elektrickým proudem totiž nejčastěji dochází k zástavě oběhu a nastane popáleninové trauma a zástava dechu. „Včasné zahájení dýchání z úst do úst a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru určitě mělo vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků. Za to si všichni zasahující laici zaslouží určitě poděkování,“ uvedl lékař Martin Kutěj, který v ten den na místě zasahoval. Při události byli lehce zraněni další dva lidé, které odvezla záchranná služba na vyšetření do nemocnice.