Jednání svobodných a lidovců o vládní koalici v Rakousku ztroskotala
KOALICE V RAKOUSKU
Šéf pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl oznámil, že jeho jednání o sestavení vládní koalice s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) ztroskotala a že se vzdává mandátu k sestavení kabinetu. Píší o tom agentury. Podle analytiků je pravděpodobné, že alpskou zemi čekají předčasné volby.
Kickl „informoval prezidenta Alexandera Van der Bellena, že koaliční jednání s ÖVP selhala“, uvedla FPÖ, která bývá označována za krajně pravicovou, v prohlášení. Kickl také prezidentovi oznámil, že se vzdává mandátu k sestavení vlády. Ta by byla první národní vládou v čele s krajní pravicí od druhé světové války.
Rakouský prezident 6. ledna pověřil Kickla, aby se pokusil sestavit novou vládu poté, co ztroskotala koaliční jednání mezi lidovci a sociálními demokraty (SPÖ).
Kicklovy rozhovory s konzervativní lidovou stranou se však v posledních dnech jevily jako stále problematičtější. Neustále se hovořilo o rozdílech v politice a o tom, kdo bude mít na starost která ministerstva. Kickl trval na tom, aby jeho strana obsadila ministerstvo vnitra i ministerstvo financí, což ÖVP odmítala. „I když jsme ÖVP učinili řadu ústupků, vyjednávání byla bohužel nakonec neúspěšná,“ prohlásil Kickl. ÖVP naopak uvedla, že rozhovory „ztroskotaly kvůli touze po moci a nekompromisnímu postoji Herberta Kickla.“
Podle analytiků je pravděpodobné, že budou vyhlášeny předčasné volby, v nichž by ale svobodní podle průzkumů patrně zvítězili se značným náskokem před svými soupeři. V průzkumech veřejného mínění FPÖ vede s 35 procenty, zatímco ÖVP se propadla na 18 procent a je nyní až na třetím místě za sociálními demokraty, píše agentura AFP.
Kicklova protiimigrační a euroskeptická strana, která nesouhlasí se sankcemi vůči Rusku, vyhrála v září rakouské parlamentní volby. Získala 28,8 procenta hlasů a porazila ÖVP tehdejšího kancléře Karla Nehammera, která skončila na druhém místě s 26,3 procenta hlasů.
V říjnu však dal prezident Van der Bellen Nehammerovi jako prvnímu šanci sestavit novou vládu poté, co Nehammerova strana prohlásila, že nepůjde do vlády se stranou svobodných pod vedením Kickla. Ostatní strany rovněž odmítly s FPÖ spolupracovat. Nehammerova jednání se SPÖ ztroskotala v prvních dnech nového roku a Nehammer rezignoval, čímž uvolnil místo Alexanderovi Schallenbergovi, který se ujal postu prozatímního kancléře.
Desítky tisíc lidí ve Vídni opakovaně protestovaly proti jednáním o vládě mezi FPÖ a ÖVP. Vyjadřovaly obavy z toho, že vláda vedená svobodnými bude omezovat právní stát nebo například práva menšin.
Lídr FPÖ Kickl je známý ostrými útoky na své oponenty. Mimo jiné označil prezidenta Van der Bellena za „senilní mumii“, píše AFP. Kickl také vyvolal kontroverzi tím, že sám sebe označil za budoucího „kancléř lidu“, přičemž ve 30. letech minulého století slovní spojení Volkskanzler (kancléř lidu) používal Adolf Hitler. Kickl však však popřel, že by šlo o odkaz na nacisty.