Co se děje v České televizi?
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Americký prezident Donald Trump hodlá tvrdě prosazovat podmínky pro uzavření mírové dohody, za kterých si Rusko udrží kontrolu nad okupovanými ukrajinskými územ ...
Včera byl patrně zpečetěn osud generálního ředitele České televize. Část členů Rady ČT oficiálně žádá o mimořádnou schůzi rady na úterý 6. května. Jediným bodem má být odvolání ředitele televize. Čím si Jan Souček tolik radních znepřátelil, že to ani ne po dvou letech má nahnuté?
Zhruba řečeno jistými vlohami popudit si proti sobě kdekoho. Když před necelými dvěma lety výběrové řízení překvapivě vyhrál, byl příchod ředitele brněnské ČT do centrály pokusem o nenápadnou revoluci. Součka chtěla přes své spojence v radě důležitá část ODS a také část radních, která má blíž k ANO nebo obecně k opozici. Nešlo tu, a reálně viděno ani nemohlo jít, o pokus televizi si tak či onak politicky podmanit. Cíl byl skromnější a současně důležitější: rozrušit mentální bunkr, který se na Kavčích horách vytvořil a konstantně udržuje. I ona pověstná „kulturní fronta“, to, co se za ni považuje, přesně tímto způsobem příchod Součka pochopila a zaujala k němu nepřátelský postoj. Důkazem budiž čerstvá petice za jeho odvolání. Kdo má aspoň rámcovou představu o politických peticích posledních asi tak dvaceti let, uhodne jména poloviny petentů dnešních i se zavřenýma očima.
Několik kroků, které staré struktury ve zpravodajství ČT mohly znejistit, Souček podnikl. Především zrušil 168 hodin Nory Fridrichové, Václavu Moravcovi zastavil pořad Fokus – abychom jmenovali dva z nedotknutelných. Už to mu vyneslo zlou krev v subkultuře, aniž by byla narušena hegemonie toho nejsprávňáčtějšího pohledu na domácí a světové dění. Část shora načrtnuté koalice, která Součka předloni do funkce vyzvedla, například muselo iritovat, že poměr, v němž se vládní strany koalice a strany parlamentní opozice dostávaly do večerního zpravodajského pořadu Události, se zlepšil – ve prospěch koalice: místo 2:1 na začátku Součkovy éry na 3:1 pro vládu loni. Jiné radní zase iritovala řada jmenování, jež ředitel vzápětí sám revokoval – jmenoval a brzy odvolal ředitele kanálů ČT1 a ČT2, vedoucí právního odboru, nejnověji už podruhé svého kancléře. Některé zájmové skupiny si odcizil tím, s jakou vervou i on mohutně lobboval za zvýšení a rozšíření koncesionářských poplatků, avšak u příjemců poplatků, tedy uvnitř ČT a v řadách napojených externistů, si tím stejně nepomohl.
Útok před měsícem zahájil pravdoláskový radní Vlastimil Ježek. Rada generálnímu řediteli předala vytýkací dopis a vyměřila mu jen zlomek možné odměny. Souček se posléze mediálně bránil, ovšem způsobem, který mu nepomohl ani u těch radních, kteří ho ještě před měsícem drželi. Dnes je nejpravděpodobnější, že už za dva týdny vybere Rada nového generálního ředitele, a rozhodně není vyloučeno, že to bude někdo hodně zevnitř, víc než Souček, který byl zevnitř jen z Brna.
Polovičatý pokus Českou televizi a její zpravodajství otevřít se nepovedl. Roste tak pravděpodobnost, že zpravodajství bude ještě zaťatější, ještě tendenčnější, a tím poněkud roste i pravděpodobnost nějakého radikálnějšího řešení v budoucnu.