Spolu půjde do voleb opět spolu. ODS může být hegemonem, ostatní doufají v partnerství
KOALICE SPOLU
Zabránit návratu populistů a extremistů je hlavním cílem koalice Spolu ve volbách v příštím roce. Navzdory průzkumům mají ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ambici ve volbách zvítězit a sestavovat vládu. ODS je právě v těchto průzkumech zdaleka nejsilnějším subjektem, což platí i o současné vládě. Je tak otázkou, jak bude probíhat například sestavování kandidátek. K podpisu memoranda o spolupráci dojde v pondělí.
Koalice Spolu v v pondělí podepíše memorandum o spolupráci pro volby do sněmovny v roce 2025. Že má koalice pokračovat, bylo patrné z vyjádření představitelů všech subjektů, čekalo se akorát na výsledek sjezdu nejslabšího z nich – KDU-ČSL. Předsedou se nakonec stal ministr zemědělství Marek Výborný, nicméně kdyby místo něj uspěl senátor Jiří Čunek, tak by zřejmě lidovci v koalici nepokračovali.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden potvrdil, že v příštích dnech povedou strany koaliční debatu o projektu Spolu pro rok 2025. „A pak nás budou čekat týdny vyjednávání. To je normální. Mimo jiné stabilita naší koalice Spolu je dána i tím, že jsme to před čtyřmi lety dobře dojednali. Mnozí se podivovali, že nám to dlouho trvá. Ale klíč ke stabilitě je, že z jednání odejdou přiměřeně spokojené všechny politické strany, které se toho účastní. A my jako největší jsme si toho vědomi a máme největší zodpovědnost, aby byl ten projekt úspěšný,“ řekl Stanjura.
ANALÝZA: Nejtěsnější volby. Proč je mírným favoritem Trump a kde má Harrisová problém
Vyjádřil se i ke spekulacím, že část politiků ODS chce, aby měla nejsilnější strana větší počet kandidátů na kandidátních listinách. „Minulý návrh jsem tvořil já. Předpokládám, že to letos budu dělat také. Ale ještě tak daleko nejsme. (…) Budeme postupovat stejně, jako jsme postupovali minule. Máme 14 volebních krajů. Neměli jsme pro každý kraj stejnou šablonu. Máme čísla z krajských a senátních voleb, čísla z evropských voleb, komunálních voleb. Takže úplně pragmaticky budeme posuzovat sílu a možný úspěch kandidátů vládních stran v každém konkrétním regionu. Nebude to ani tentokrát, že by byla jedna šablona a stejný procentuální poměr pro ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Bude to v každém kraji jiné,“ uvedl Stanjura ve vysílání CNN Prima News.
Ve vyváženě sestavené kandidátky věří i představitelé ostatních stran. „Pro koalici Spolu je zásadní zabránit vládě Andreje Babiše s Tomiem Okamurou. Už jsme mnohokrát dokázali, že se umíme domluvit a tentokrát tomu nebude jinak. Samozřejmě to bude odrážet reálnou sílu koaličních stran, kde je TOP 09 dlouhodobě druhou nejsilnější stranou. Jsem přesvědčena, že najdeme spravedlivé a vyvážené řešení, které bude respektovat pozici všech tří stran v koalici,“ uvedla pro Echo24 předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
ROZHOVOR: Babiš se minulosti nezbaví. Dohoda není plnohodnotné rozhodnutí soudu, míní Pavel Žáček
Předseda lidovců Výborný uvedl, že se nesmí opakovat situace z eurovoleb, kde došlo k vyškrtnutí Hayata Okamury z kandidátky. „Ano, je to jasné ponaučení, a jistě si toho jsou vědomi i kolegové z ODS, že se to nesmí opakovat,“ řekl Výborný pro Novinky.cz. Sjezd mu ale zároveň dal mandát podepsat memorandum s ODS a TOP 09, které otevře cestu k jednání o možné předvolební spolupráci v rámci koalice Spolu. Lídři tří vládních stran by ho měli podepsat na konci října. Spolupráci sjezd podmínil tím, že budou zachovány důstojné podmínky pro všechny koaliční partnery a ve společném volebním programu budou zohledněny základní programové priority KDU-ČSL.
Nový první místopředseda hnutí Pavel Bělobrádek pro Echo24 řekl, že vyjednávání o podmínkách v koalici Spolu je především věcí předsedy. „Očekávám, že jednání bude partnerské,“ uvedl Bělobrádek.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) redakci sdělil, že vládní strany včetně koalice Spolu potřebuje přesvědčit především voliče, kteří nyní říkají, že by k volbám nešli. „My v nich potřebujeme vzbudit naději, emoce, vizi pro budoucí Česko. A také to, že tady není žádná alternativa. Jakákoliv alternativa by znamenala stagnaci, zhoršení životních podmínek, znejištění naší hospodářské a byznysové orientace, naší prozápadní orientace. Byl by to návrat populistů v doprovodu komunistů a extremistů,“ sdělil Hladík.