Ukrajina bude v NATO, slíbil Stoltenberg. Litva hrozí vetem, pokud bude aliance zdržovat
SUMMIT NATO
Prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance příští týden na summitu v Litvě potvrdí, že se Ukrajina v budoucnu stane členem aliance. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož je předčasné hovořit o konkrétních časových obrysech tohoto závazku. Lídři aliance také schválí plán dlouhodobé vojenské podpory země napadené Ruskem a potvrdí vznik nové Rady NATO – Ukrajina, v jejímž rámci s nimi poprvé zasedne prezident Volodymyr Zelenskyj.
Vláda v Kyjevě si od nadcházející vrcholné schůzky slibuje jasné vyjádření týkající se kýženého členství v NATO, které má Kyjevu poskytnout ochranu před případnou budoucí ruskou agresí. Alianční země ale nemají shodný pohled na rychlost, s jakou Ukrajinu přijmout, shodují se pouze na tom, že to nebude před ukončením současného konfliktu.
„Jsem si jistý, že najdeme společnou řeč, a to i v otázce, jak posunout Ukrajinu blíže členství,“ řekl Stoltenberg, který médiím představil klíčové body summitu chystaného na příští úterý a středu ve Vilniusu. Země východního křídla EU včetně Česka hovoří o co nejrychlejším poválečném přijetí Ukrajiny, politici západních států v čele s USA se však vyjadřují opatrněji. Konkrétní časový příslib se proto podle diplomatů očekávat nedá.
Podle Stoltenberga lídři jednotně potvrdí navržený plán dlouhodobé podpory Ukrajiny, který má dále sladit její armádní standardy s těmi aliančními. Poprvé také zasedne Rada NATO – Ukrajina, která má být politickou platformou pro krizové situace a zapojit Kyjev do společného rozhodování.
Litevský prezident Gitanas Nauséda mezitím pohrozil, že bude vetovat deklaraci ze summitu, pokud přijatá rozhodnutí a formulace nebudou odpovídat „litevským bezpečnostním zájmům“.
„Nikomu jsem neslíbil, že se budu chovat podle stanovených pravidel slušného chování. Někdy je nutné etiketu porušit, ale musí k tomu být vážný důvod,“ řekl hostitel summitu v televizním rozhovoru podle serveru Delfi. „Tady se jedná o velmi vážné věci spjaté s naší bezpečností. Pokud se nějaké věci budou rozcházet s naší bezpečností, tak ani skutečnost, že jsme organizátory akce, nás nezbavuje práva tyto otázky nastolovat mnohem ostřeji,“ dodal Nauséda.
V praxi to zřejmě znamená, že Nauséda odmítne závěry NATO, které nebudou dávat Ukrajině dostatečně silné záruky bezpečnosti a jejího budoucího členství v alianci.