OBRAZEM: Hory, jezera a města podél Dunaje jako esence Horního Rakouska
CESTOVÁNÍ PO RAKOUSKU
Prakticky celé Rakousko se v Horním Rakousku snoubí v jedinečnou esenci: hory, jezera a města podél Dunaje v hornorakouském regionu jsou snadno, rychle a pohodlně dostupné z České republiky. Tamní obyvatelé žijí vřelou pohostinností, kulturní rozmanitostí a kreativní kuchyní od knedlíků, ryb a piva až po Bratl in der Rein. Podunajský region také nabízí rozsáhlou síť cyklistických a turistických stezek a pyšní se jednou z nejoblíbenějších cyklotras v Evropě.
"Před vámi se rozprostírá země, která se díky své rozmanité krajině vždy postará o inspirativní momenty. Je to laboratoř kultury, ve které se neustále vytváří něco nového. Země překypující radostí ze života, která působí překvapivým, autentickým a povzbuzujícím dojmem, plná hor, jezer a lesů," píše o regionu Hornorakouská centrála cestovního ruchu.
Hornorakouský region vám umožní obdivovat stopy starých Římanů a pozůstatky římské pevnosti Dunajský limes jsou zapsané na světovém dědictví UNESCO. Oblíbeným turistickým letoviskem je také město Linec, které bylo v roce 2009 Evropským hlavním městem kultury a jako "město mediálního umění UNESCO" patří k avantgardě střední Evropy.
V lineckém muzeu budoucnosti Ars Electronica Center splývá virtuální svět s realitou. Můžete zde testovat a zkoumat perspektivní technologie budoucnosti, ale také se na ně podívat opravdu kritickým pohledem. Sledujte, jak umělá inteligence „myslí“, trénujte samořídící auta, programujte roboty a tiskněte 3D modely.
„Deep Space“ v přízemí muzea otevírá novou dimenzi cestování časem a prostorem. "Projekce na stěnu o rozměrech 16 x 9 metrů a další projekce na podlahu o rozměrech 16 x 9 metrů, Lasertracking a 3D animace ukazují obrazy ve vysokém rozlišení. Závoďte na sjezdovce Streif, objevujte lidskou anatomii nebo cestujte do vesmíru!" dodává Hornorakouská centrála cestovního ruchu.
V Linci můžete navštívit venkovní galerii graffiti umění "Mural Harbor" nebo nejmodernější hudební divadlo v Evropě, muzeum umělé inteligence či galerii moderního umění Lentos. Na soutoku řek Enns a Steyr leží romantické město a architektonický skvost Steyr, který nabízí měšťanské domy ale také gotickou stavbu Bummerlhaus či hrad Lamberg. Nedaleko se také nachází Národní park Kalkalpen s jedinečnou lesní divočinou starých bukových lesů.
Mezi Kalkalpenem a Totemovými horami se rozkládá prázdninový region Pyhrn-Priel, který představuje alpskou horskou krajinu. Turisté zde mohou obdivovat krásy úchvatných alpských pastvin s nádhernými výhledy, hluboké lesy nebo soutěsky. Téměř 600 kilometrů značených turistických tras vybízí k několikadenním alpským túrám kolem rustikálních horských chat a panoramatických výhledů z horských vrcholků.
Horní Rakousko také nabízí celou řadu wellness pobytů v regionu Vitawelt Bad Schallerbach, kde si užijete relax v termálních pramenech nebo saunového městečka "AusZeit". Za pozornost také stojí také region Solná komora, která je spojena s nejvyšším bodem regionu Dachsteinem. Na úpatí 3000 metrů vysoké hory Dachstein před 7000 lety začala těžba soli u jezera Hallstätter See.
Solný kraj byl také odnepaměti silně spojen s Českou republikou a "bílé zlato z hor" (jak byla sůl označovaná) se dopravovala po severních cestách z rakouského Gmundenu až do Českých Budějovic. Obchod se solí živil téměř celý region, obohacoval a mezinárodně propojoval, přitahoval do země bohaté a mocné osobnosti a letovisko Solná komora se stalo velmi populárním. Historická kulturní krajina ve Vnitřní Solné komoře je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO.
Město Hallstatt je považováno za pravděpodobně nejfotografovanější místo Horního Rakouska. Malá vesnička zasazená do horské a jezerní krajiny regionu Salzkamergut (Solná komora) okouzluje svým jedinečným tradičním půvabem.
V Hallstattu najdete nejstarší solný důl na světě - důl plný superlativů: s nejdelší hornickou skluzavkou v Evropě, nejstarším dřevěným schodištěm v Evropě a „vznášející se“ vyhlídkovou plošinou Skywalk s výhledem na „světové dědictví“, 360 metrů nad zemí. "Cesta za poznáním vás zavede k počátkům těžby soli před 7 000 lety a díky nejmodernější multimediální technologii vám ukáže historii těžby vzrušujícím a realistickým způsobem," doplňuje Hornorakouská centrála cestovního ruchu na svém webu.
Solná komora se v roce 2024 stane Evropským hlavním městem kultury a kromě toho oslaví 200. výročí narození skladatele a varhanního virtuosa Antona Brucknera. Věhlasný a kontroverzní samotář, konzervativec a revolucionář byl souputníkem Bedřicha Smetany a jeho jméno nese koncertní síň v Linci, místní univerzita i orchestr. Solná komora a celý hornorakouský region se svými 23 obcemi chce v příštím roce dokázat, že dokáže vytvořit "Region hlavního města kultury" pod heslem "Kultura je nová sůl".
Horní Rakousko s 26 přírodními rezervacemi o rozloze 100 464 hektarů, národním parkem Kalkalpen s bukovými lesy zapsanými na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO a 76 jezery s kvalitní pitnou vodou v oblasti Solné komory má z hlediska přírody co nabídnout. K dispozici je 7 000 kilometrů turistických tras a 5 100 kilometrů značených cyklostezek a tras pro horská kola.