VIDEO: Krátký proces s pěti ruskými houfnicemi MSTA. V souboji s HIMARS prohrávají
HIMARS VS. MSTA-S
Během stále sílící ukrajinské protiofenzívy se na sociálních sítích objevilo video, které ukazuje souboj mezi ukrajinskými HIMARSy a ruskými houfnicemi MSTA-S. Ukrajinci pomocí amerických raketometů HIMARS zničili pět ruských houfnic kvůli tomu, že se MSTA-S může pálit z poloviční vzdálenosti než americký raketomet, nemá šanci na něj dostřelit. Operace proti ruskému dělostřelectvu se odehrála v severovýchodní Jalynské oblasti v Doněcku, informuje vojenský magazín Army Recognition.
Významnou roli v této bitvě sehrál americký dělostřelecký raketový systém HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), lehký vícenásobný raketový odpalovací systém. Raketový systém známý svou schopností odpálit šest řízených raket nebo jednu taktickou raketu během pouhých několika sekund, změnil ve válce na Ukrajině pravidla hry a nabízí pokročilou palebnou podporu s vynikající přesností.
At least 5 MSTA's were laid to rest in this one specific op. 🤙🏻 pic.twitter.com/h1hZYF4Vzt
— Highwalker (@highwalker69) June 14, 2023
Zatímco ruská samohybná pásová houfnice MSTA-S 2S19 ráže 152mm pojmenována po řece Msta je konstruovaná jako vysoce mobilní a robustní palebná síla. Díky své schopnosti „vystřel a skóruj“ se houfnice mohou rychle přemisťovat a vyhýbat se protibaterijním útokům. Houfnice Ruské federace mají maximální dostřel 29 kilometrů se standardními projektily a přibližně 36 kilometrů při použití raketových střel.
Na druhou stranu americký systém HIMARS může odpalovat řízené střely známé jako GMLRS s maximálním dostřelem kolem 70 až 90 kilometrů v závislosti na konkrétní raketě. Takto dlouhý dolet v kombinaci s vysokou přesností dělá z HIMARSu silného nepřítele na moderním bojišti.
HIMARS cut short the run of "MSTA-S 2C19", self-propelled artillery. 💥
— Highwalker (@highwalker69) June 14, 2023
It's just beautiful to see the accuracy and results.
Solid fuel allows it to come in without a trace, which is why it is such a terror to russnya!🤙🏻 pic.twitter.com/9czLGtaKQO
Během operace v Jalynské oblasti byly na bojišti nápomocné drony k identifikaci ruských dělostřeleckých jednotek. Ukrajinští obránci používají různé druhy bezpilotních letounů ať už se jedná o menší kvadrokoptéry, tak až po větší vojenské drony s kamerami s vysokým rozlišením či termovizí. Drony jsou důležité kvůli tomu, že poskytují kritické a zpravodajsky důležité informace v reálném čase o tom, kde se jednotky Ruské federace nachází. Kvalitní letouny významně zlepšují „situační povědomí“ a význam ukrajinské armády.
Informace získané díky dronovým záběrům slouží ukrajinským dělostřelcům k přesnému zaznamenání místa, kde se ruská vojska nacházejí. Dělostřelci přesnou kalibraci také upravují podle řady faktorů jako je vzdálenost, nadmořská výška či rychlost větru. „Tato úroveň přesnosti, případně dále zpřesněná pomocí radarových systémů nebo akustických senzorů, zajišťovala účinnost jejich palby,“ píše portál Army Recognition.