Našlo se tělo pohřešovaného novináře, na hrudi měl dva vzkazy
VRAŽDY NOVINÁŘŮ
V Mexiku našli tělo novináře Luise Martína Sáncheze, který byl pohřešován od středy. Informoval o tom přední mexický deník La Jornada, pro který pracoval. Jak poznamenává agentura Reuters, latinskoamerická země se dlouhodobě řadí mezi státy, v nichž je práce novinářů vůbec nejnebezpečnější. Loni tam přišel o život pravděpodobně stejný počet novinářů jako ve válce na Ukrajině.
Tělo devětapadesátiletého novináře se podle agentury AP našlo na okraji města Tepic, které je metropolí státu Nayarit na západním pobřeží Mexika. Naposledy živého novináře spatřili lidé v nedalekém městě Xalisco, které je považované za centrum pašování heroinu a opia.
Na jeho hrudi byly podle BBC připevněny dva vzkazy, ale úřady neprozradily, co v nich stálo. Předpokládá se, že Sánchez byl zabit 24 až 48 hodin před nalezením jeho těla.
Mexická komise pro ochranu a podporu lidských práv vyzvala úřady, aby objasnily, co se stalo. „Žádáme spravedlnost pro mexické novináře!“ napsala skupina na sociálních sítích.
Sánchez není prvním novinářem, který se letos v Mexiku stal terčem útoku. V únoru byl na severu země zabit také fotograf José Ramiro Araujo. Podle informací listu La Jornada byli zavražděni nejméně čtyři další novináři.
V Mexiku umírá 10 novinářů ročně
Podle mezinárodní organizace Reportéři bez hranic bylo od roku 2000 v Mexiku zavražděno téměř 150 novinářů. I proto bývá země často označována za nejnebezpečnější zemi pro jejich práci.
Loňský rok byl pro zaměstnance médií v Mexiku jedním z úplně nejhorších. Podle Výboru pro ochranu novinářů bylo v roce 2022 na celém světě zabito nejméně 67 pracovníků zpravodajských médií, což je nejvyšší počet od roku 2018.
Více než polovina, tedy 35 z 67 vražd, se přitom odehrála v pouhých třech zemích: na Ukrajině, v Mexiku a na Haiti. V Mexiku bylo podle výboru zabito 13 zpravodajských pracovníků. Jiná média dokonce uvádějí počet 15. To by znamenalo, že uplynulý rok byl pro mexické novináře nejsmrtelnějším rokem za nejméně tři desetiletí.
Za stejnou dobu tedy přišlo v Mexiku podle zprávy Výboru pro ochranu novinářů o život stejně novinářů jako během prvního roku války na Ukrajině. Vraždy novinářů jsou v zemi podle organizace způsobeny „toxickou směsí násilných drogových gangů, politické korupce a nedostatečných trestů“.