Vláda chce obhájit, komu sebere peníze: kampaň si neplatíme, budeme „trpělivě vysvětlovat“
KONSOLIDAČNÍ OPATŘENÍ
Po nekonečném období vypouštění testovacích balonků, jak by mohla vypadat záchrana těžce deficitního rozpočtu, se konečně blíží datum finálního představení velmi podstatných ekonomických opatření. Rozhoduje se o tom, jak moc se vláda odváží seškrtat tučné státní výdaje, a kolik peněz si naopak vezme od občanů. Oznámení opatření včetně důchodové reformy se má podle do médií uniklých informací konat ve čtvrtek. To však vzápětí za spekulaci označil Úřad vlády i resort financí. Ten také deníku Echo24 potvrdil, že ke komunikaci tolik zásadních změn týkajících se i zvyšování daní, žádnou přesvědčovací kampaň neplánuje. Bude na samotných ministrech, aby veřejnosti vysvětlili, proč, některá možná bolestivá, opatření dělají.
Ačkoliv konsolidace rozpočtu, která má představovat až sto miliard korun, obsahuje zásadní opatření, která mohou dopadnout na většinu veřejnosti, vláda stále mlží a jednání koaličních stran probíhají do posledních chvílí. Média přišla se zprávou, že kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje představit konsolidační balíček i důchodovou reformu tento čtvrtek. Tuto informaci pro deník Echo24 potvrdili první místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček i ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda.
„Takový je plán. Nejdříve ale musíme dotáhnout všechny části balíčku a v takovém stavu ještě nejsme. Věřím ale, že čtvrteční termín naplníme,“ řekl deníku Echo24 Vlček. Kohajda rovněž řekl, že jde o termín, se kterým se počítá. „Ano, zatím pracujeme s termínem tohoto čtvrtku. Co se týká stavu jednání, tak z tohoto pohledu je termín představení reálný,“ řekl redakci Kohajda.
Mluvčí vlády Václav Smolka ovšem vzápětí redakci řekl, že se jedná o spekulaci a že takovou informaci potvrdit nemůže. A podobně hovořilo i ministerstvo financí. Špičky koaličních stran totiž v úterý večer dále jednaly, shoda ještě na mnoha opatřeních tedy zřejmě nepanuje. A pokračovat v jednání se má i ve středu. Ve středu má také na Pražském hradě přijmout ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) prezident Petr Pavel, který chce slyšet podrobnosti o připravovaném balíčku.
Právě Pavel nedávno apeloval na to, aby konkrétní návrhy z konsolidačního balíčku vláda veřejnosti perfektně vysvětlila. „Ty návrhy, které probublávají na povrch vyvolávají mnohem více emocí než racionálních diskusí. Konkrétní návrhy musí být velmi dobře vysvětlené, protože budou nepopulární. Když už s nimi ale přicházíme, tak musíme alespoň většinu z nich chápat, abychom věděli, že to je nepopulární, ale potřebné opatření,“ řekl Pavel.
Podle resortu financí by se během úterý a středy měla shoda na všech opatřeních finálně “rozseknout”.Že by k představení balíčku mělo dojít ve čtvrtek, však resort nechtěl potvrdit jako finální datum. “Počítáme s tím, že to bude do poloviny května,” řekl k tomu mluvčí resortu Tomáš Weiss. A vyjádřil se také právě k tomu, jak vláda hodlá nepopulární opatření komunikovat.
„Za resort financí žádnou placenou marketingovou kampaň ke komunikaci konsolidačních opatření neplánujeme. Myslíme si, že s ohledem na to, že budeme prezentovat úsporná opatření, by to nebylo příliš vhodné. Placená kampaň tedy nebude, určitě ale využijeme všechny dostupné komunikační kanály jako sociální sítě či webové stránky, primárně ale budou ministři či náměstci jednotlivá opatření trpělivě vysvětlovat v médiích,” řekl deníku Echo24 Weiss s tím, že ministerstvo financí bylo co se výdajů na marketing týče vždy konzervativní.
Podle Weisse se vláda dosud odmítala vyjadřovat k únikům o podobě jednotlivých opatření do médií – ačkoliv mnoho z nich mohlo být pravdivých – protože jednání se stále vyvíjí a ke změnám v podobě návrhů dochází rychle. „Především teď chystáme sadu argumentů, proč jsme museli k těm opatřením opravdu přistoupit, že to bylo nutné,“ dodal Weiss.
To naopak resort práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) k důchodové reformě komunikační kampaň chystá. Utratit za ni má několik milionů korun.
Zásadní otázkou stále zůstává, zda a jak vláda zasáhne do daní z příjmu a také do zvýšení odvodů pro zaměstnance i živnostníky. Takovým změnám se brání ODS, ale především lidovci a Starostové jsou v tomto směru velmi progresivní. Podrobněji si to můžete přečíst zde.
Rusové pašují zlato ze Súdánu ve velkém, říká konzul Pelikán
PROČ SE STŘÍLÍ V CHARTÚMU