Zapomeňte na Latinx
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podp ...
Ruben Gallego, na Hispánce netypicky modrooký senátor z Arizony, pochází ze smíšené kolumbijsko-mexické rodiny. Jeho senátní křeslo se v posledních volbách stalo předmětem těžkého boje s republikánskou vyzývatelkou Kari Lakeovou. A Gallegovi přijeli na pomoc levicoví studenti z nepříliš daleké Kalifornie.
Gallego jejich pomoc uvítal, ale pro každého měl důrazné varování: „Jestli řeknete Latinx, okamžitě vás posadím zpátky na autobus do Kalifornie!“
U nás je Latinx málo známý pojem, takže ono varování si zaslouží vysvětlit. Když začala hispánská komunita v Americe růst, anglicky mluvící pokrokáři si neuměli poradit s tím, že muži si říkají Latino, kdežto ženy Latina, a nechtěli dávat přednost jednomu slovu před druhým. Vymysleli tedy „inkluzivní“ pojem Latinx, který měl pokrývat všechna možná pohlaví. Win-win, že?
Ó nikoliv. Akademické žurnály, beztak už promořené moderním genderovým newspeakem, jsou pojmu Latinx plné, ale ti, kterým byl určen – Hispánci samotní –, to slovo nenávidí a odmítají jej používat. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že tři čtvrtiny Hispánců považují pojem Latinx za neakceptovatelný a jen asi čtyři procenta jsou ochotna jej přijmout.
Je to svým způsobem absurdní divadlo: „chytrý a otitulovaný“ běloch (nebo snad bělox?) vymyslel hezký inkluzivní pojem pro jakési barbary z džunglí, kteří by správně měli být vděční za to, že čistota jejich duše a uvažování je tím zachráněna. Jenže oni o to jaksi nestojí. Co s nimi? Převychovat? Jak?
Mezitím si v Republikánské straně mnou ruce, protože se začala naplňovat Reaganova slova, že Hispánci jsou v podstatě republikáni, jen o tom ještě nevědí. V letošních volbách získal Trump coby první republikán vůbec většinu hlasů hispánských mužů a posílil i mezi ženami. A mezi jeho vítězství se počítá i stát Arizona a jeho jedenáct volitelů.
Sám Ruben Gallego senátorské křeslo těsně uhájil. Kolik studentů musel poslat zpátky do Kalifornie, se asi nedozvíme; ale širší problém zůstává Demokratické straně na krku. Vrstva „woke“ karatelů a kazatelů, která tak dokonale kolonizovala americké univerzity a prorostla i do vysokého byznysu, je pro běžného voliče odpudivá. Chtějí-li demokraté vyhrát další volby, měli by se jí zbavit.
ESEJ BIANKY BELLOVÉ
VÝZNAMNÝ PODZIM 2024
AMERICKÁ JADERNÁ STRATEGIE