Westinghouse nepokračuje v tendru na Dukovany. Zbývající zájemci mají předložit závazné nabídky
VÝSTAVBA DUKOVAN
Česká vláda požádala francouzskou EDF a korejskou KHNP o podání závazných nabídek na až 4 nové bloky jaderné elektrárny Dukovany. Americkou společnost Westinghouse se to netýká. Možnost vybudovat až čtyři nové bloky vychází z předpokládaného vývoje tuzemské energetiky uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Původně byl tendr připravován na jeden blok, v této části tendru bude Westinghouse pokračovat. O definitivní podobě tendru se rozhodne až zájemci dodají doplněnou dokumentaci o vybudování čtyř bloků. Vláda si od výstavby více bloků slibuje finanční úsporu na jeden blok a lepší zajištění energetických zdrojů v budoucnosti, kdy očekává až o dvě třetiny vyšší spotřeby elektřiny v roce 2050.
„Rozvoj a posílení jaderné energetiky jsou klíčové pro zajištění dostatku elektřiny za přijatelné ceny, což je základem pro zachování prosperity ČR,“ uvedl předseda vlády ČR Petr Fiala a zdůraznil, že jedním z hlavních úkolů jeho kabinetu je úspěšné dokončení tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech. „Je ale potřeba rozhodnout také o tom, kolik nových jaderných reaktorů si od vybraného dodavatele necháme dodat. Dosavadní průběh tendru ukazuje, že dodávka více reaktorů současně by nám mohla zajistit nižší cenu až o jednu čtvrtinu u jednoho reaktoru. Proto jsme se rozhodli požádat uchazeče, aby nám předložili závazné nabídky na dodávku až čtyř nových jaderných reaktorů. Na jejich základě potom vybereme dodavatele a rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne,“ doplnil premiér.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na tiskové konferenci uvedl, že jedním z bodů, na kterém se vláda s Westinghousem nedohodla, byla otázka sankcí v případě nedodržení termínu. Podle Síkely potřeba výstavby více reaktorů vyplývá ze současného vývoje tuzemské energetiky. "V příštích desetiletích dojde k výraznému růstu spotřeby elektřiny, do roku 2050 až o dvě třetiny. Vedle obnovitelných zdrojů energie nám tento nárůst spotřeby umožní pokrýt právě jaderná energie jako spolehlivý nízkoemisní zdroj," podotkl ministr. Nezávazné nabídky podle Síkely ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech. Fiala upozornil na to, že výzva ale zatím neznamená jistotu, že se budou stavět všechny čtyři bloky.
Původně měl investor předložit vládě vyhodnocení nabídek jednotlivých uchazečů do 15. února a následně měl mít kabinet lhůtu 50 pracovních dní na posouzení vybraného postupu z hlediska bezpečnosti. To se nyní mění, dodavatelé budou mít do 15. dubna lhůtu pro předložení závazných nabídek, do konce května investor předloží vládě jejich analýzu a kabinet následně do konce června přijme rozhodnutí k navrhovanému výběru dodavatele z pohledu bezpečnostních zájmů státu. Tento časový posun podle vlády neovlivní záměr uvést první blok do provozu do konce roku 2036.