Tranzit ruské ropy skrze ukrajinskou Družbu klesl o 16 %. Tok do ČR se snížil o více než třetinu
TRANZIT RUSKÉHO PLYNU
Tranzit ruské ropy přes Ukrajinu do Evropy jižní větví ropovodu Družba vloni klesl o 16 procent na zhruba 11,36 milionu tun. Dostal se tak na nejnižší úroveň nejméně od roku 2014 a pravděpodobně byl nejnižší od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Dodávky ropovodem Družba do České republiky klesly o více než třetinu, uvedla poradenská společnost ExPro, která se zabývá ukrajinským energetickým sektorem.
Nejvíce ruské ropy bylo vloni přes Ukrajinu ropovodem Družba přepraveno do Maďarska, a to přes 4,7 milionu tun. Dodávky do Maďarska tak zůstaly zhruba na předloňské úrovni. Dodávky na Slovensko se snížily o 15 procent na 3,9 milionu tun a dodávky do České republiky klesly o 35 procent na 2,7 milionu tun. Společnost ExPro rovněž odhadla, že Ukrajina za loňský tranzit ruské ropy obdrží zhruba 250 milionů dolarů (přes šest miliard Kč).
Listopad 1989 – na zachování socialismu neměl zájem nikdo, ani KSČ
MINULOST NENÍ HISTORIE
Zatímco tranzit ruského plynu Kyjev začátkem letošního roku ukončil, tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zatím pokračuje, upozornila společnost ExPro. V prvním lednovém týdnu podle ní průměrný denní objem tranzitu ropy činil zhruba 34 900 tun, tedy o 14 procent vyšší než v prosinci.
Dohoda o tranzitu ruského plynu na konci loňského roku vypršela. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, tuto dohodu podle očekávání neprodloužil.
Smlouva o tranzitu ruské ropy byla podepsána v roce 2019 a platí do roku 2029, píše společnost ExPro. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle firmy ExPro nedávno uvedl, že zastavení tranzitu ropy by bylo porušením asociační dohody s Evropskou unií, takže Ukrajina takovýto krok neučiní.
ECHO PORADA: Komická sebechvála vlády, hazardní hra s rozpočtem a Okamura na cestě k stíhání
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.
Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zakázala dovoz ruské ropy. Maďarsko, Slovensko a Česká republika však dostaly pro dodávky ropovodem Družba výjimku, která má těmto vnitrozemským státům poskytnout čas, aby si zajistily jiné zdroje dovozu ropy. Do Česka zatím teče ropa ze dvou hlavních zdrojů, a to z ropovodu Družba a z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL. Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL.