Post ve Vatikánu za odchod z kandidátky Spolu? Okamura starší to popírá
DALŠÍ TRAFIKA?
Poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura by se mohl stát novým velvyslancem ve Vatikánu. Alespoň podle médií by mohl získat tuto pozici jako náhradu za to, že se nakonec stáhl z kandidátky koalice Spolu pro evropské volby. Koaliční partneři se totiž obávali, že by Okamura mohl svou kandidaturou ohrozit výše umístěné uchazeče o post českého europoslance, čímž před časem rozlítili bývalé šéfy svých stran. Sám poslanec ale podobné spekulace zatím odmítá.
Že by měl starší z bratrů Okamurů angažujících se v politice zamířit do Vatikánu, píše s odvoláním na své zdroje server Lidovky.cz. Stávající velvyslanec Václav Kolaja tam vykonává svou funkci od roku 2018 a jeho čtyřleté funkční období už skončilo. Jeho předchůdce, Pavel Vošalík, byl ve funkci téměř deset let, což není ve Vatikánu neobvyklé. „Najít vhodného kandidáta, který by byl přijatelný jak pro domácí politiku, tak pro Vatikán, je vždy zdlouhavý proces. Církev nespěchá,“ uvedl zdroj serveru.
Deník Echo24 se na Okamuru obrátil s dotazy ohledně pravdivosti spekulací, poslanec ale neodpověděl. Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Aleš Dufek nicméně redakci sdělil, že Okamura s ním svůj případný odchod neprobíral. „Ne, nemluvil o tom,“ uvedl.
Okamura následně spekulace popřel. „Nikdy jsem veřejně ani neveřejně takový záměr nevyjádřil, nikdy jsem o ničem takovém s nikým nejednal. Jsem poslancem Sněmovny, od občanů jsem dostal při volbách důvěru ke službě poslance, chci dál sloužit lidem naší země jako poslanec. Jako velvyslanec se do Vatikánu nechystám,“ napsal na Facebooku.
Ministerstvo zahraničních věcí odmítlo situaci komentovat. „S ohledem na utajovaný režim tyto záležitosti nekomentujeme do udělení agrémentu přijímací zemí,“ uvedl mluvčí ministerstva Daniel Drake.
Spekulace o Okamurově nominaci do Vatikánu se objevily poté, co odstoupil z kandidatury do evropských voleb pod tlakem koaličních partnerů ODS a TOP 09. Okamura měl být na 25. místě kandidátky, ale stáhl se na základě dohody, která měla zabránit tomu, aby výrazné osobnosti z dolních míst kandidátky získaly mandát díky preferenčním hlasům.
„V politice není nic zadarmo. ODS mu za to slíbila velvyslanecký post ve Vatikánu,“ uvedl důvěryhodný zdroj pro Lidovky.cz. Tento krok vyvolal napětí uvnitř KDU-ČSL, protože o post velvyslance ve Vatikánu měl zájem i bývalý europoslanec Pavel Svoboda. „Okamura svým odstoupením pomohl nejen své straně, ale i celé koalici. Svoboda je sice zkušený politik, ale v posledních letech nebyl příliš vidět,“ řekl zdroj blízký straně.
Výběr kandidáta na velvyslance u Svatého stolce bývá často komplikovaný. Například před sedmi lety byl kandidátem Jindřich Forejt, jehož prosazoval prezident Miloš Zeman, ale Vatikán jeho kandidaturu nepřijal. Nakonec byl v roce 2017 jmenován Václav Kolaja, který působil jako náměstek ministra zahraničí, píší Lidovky.
Střet o Okamuru
Za odsun Okamury se na sociálních sítích nedávno ostře pustili do vládní koalice bývalí šéfové stran Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek. „Je to asi velmi ponižující pocit pro kandidáty na nižších místech kandidátky Spolu,“ domnívá se Kalousek. To potvrzuje i Topolánek s tím, že Hayato je poslední tečkou a vládní koalice si nevidí na špičku nosu.
Hayato Okamura oznámil položení kandidatury v úterý s tím, že chce tímto krokem podpořit „soudržnost a sílu“ vládní koalice. „Tu stále vnímám jako reálnou a kvalitní alternativu pro naši zemi k populistické a extremistické politice ANO a SPD,“ uvedl na sociální síti X.
Lidovecký poslanec řekl, že jeho odstoupení z kandidátky rozptýlí obavy z toho, že by ho voliči z mnohem nižšího místa s pomocí preferenčních hlasů mohli vykroužkovat. „A že bych se mohl stát kamenem úrazu pro někoho z kandidátů na nejpřednějších místech,“ uvedl Okamura. Více jsme psali zde.