Součkovi umetlo cestu do čela ČT „právo první noci s Novou“. Podle Dvořáka šlo o manipulaci
PLÁNY ŘEDITELE SOUČKA
Poněkud překvapivě už ve středu zvolili radní České televize nového generálního ředitele. Volbu nakonec opanoval dlouholetý šéf brněnského studia Jan Souček, který ve třetím kole získal 11 z 15 hlasů radních. Obhajující generální ředitel Petr Dvořák dosáhl v závěrečném hlasování pouze na 4 hlasy. Jak se televize pod Součkem změní? Budoucí ředitel má některé ambiciózní plány. Mimo jiné chce vytvořit společnou zpravodajskou platformu všech tří veřejnoprávních médií, tedy ČT, rozhlasu a agentury ČTK. Televize se podle něj také nemá bát provokovat.
Pro Součka ve třech po sobě jdoucích kolech hlasovalo nejprve 8, pak 9 a pak dokonce 11 radních České televize. Podle místopředsedy rady Pavla Matochy členové chápali, že by nového ředitele bylo dobré zvolit pokud možno v průběhu v června. Poté by pak totiž skončil mandát dvěma radním a shoda by se hledala ještě hůř než v plné sestavě. „Jsem za to rád a kolegům za to děkuji,“ řekl deníku Echo24. Předtím hovořil o tom, že po červnu by se šance na zvolení „limitně blížila nule“.
Debatu ovládla kauza s Voyo
Součkovi podle všeho výrazně pomohla kauza, která se objevila na počátku týdne. Jde o chystanou smlouvu ČT s on-line platformou televize Nova Voyo o prodeji jejího chystaného obsahu. Voyo by veřejnoprávní televizi platilo za to, aby mělo přístup k její produkci a mohlo ji po čase také nabízet svým zákazníkům. K obsahu by se podle předběžných návrhů dostalo o 3 měsíce dříve než kdokoliv jiný.
Návrh, který třeba právě Matocha pojmenoval „právem první noci s Novou“, radní výrazně zaujal a často se na něj kandidátů ptali. Souček při svém vystoupení kvůli tomu na Dvořáka zaútočil. „Na programové priority se mě nikdo nikdy ve vedení České televize neptal,“ postěžoval si. Podle něj byl program vždy prezentován jako hotová věc. „Mrzí mě, že na strategické poradě ČT dodnes toto téma nikdy nezaznělo,“ řekl ke smlouvě.
Dvořák si po prohrané volbě postěžoval, že informace o smlouvě ovlivnila volbu. „Jsem přesvědčený o tom, že to byla cílená manipulace. Nevím, kdo si ji objednal, ale to, jak byl formulovaný, jakým způsobem tam byla prezentovaná fakta a jak tam některá fakta nezazněla, mě utvrzuje v tom, že ten článek nevznikl jen tak. Dnes se tu tak řešila spolupráce, která ještě není realizovaná. Bavili jsme se o nějakém obchodním záměru, který se naše právní oddělení snažilo prozkoumat, jestli k němu vůbec přistoupíme. Za mě to celé mělo sloužit k tomu, aby došlo k diskreditaci,“ sdělil serveru Marketing & Media
Sjednotit veřejná média
Jedním z hlavních Součkových plánů je sdružit služby ČT, rozhlasu a ČTK do jedné aplikace. „Digitální platformy dnes nejsou silnou stránkou ČT a může nám zde ujet vlak,“ varoval. Chce se věnovat také tónu a vyznění České televize. „Pod jeho vedením televize sází příliš na jistotu,“ řekl nedávno Souček k Dvořákovi. Sám by byl prý odvážnější a provokativnější a snažil by se víc vzdělávat.
ČT podle něj stojí před potřebou vyřešení financování, ale není přesvědčený o tom, že potřebuje jen více peněz na výrobu obsahu, ale měla by vyřešit efektivitu činností a zvážit jejich případný outsourcing. V organizační struktuře Souček počítá s redukcí první úrovně managementu o 20 procent. Personální otázky chce řešit ještě před nástupem do funkce. Chce také nastartovat novou úroveň komunikace nejen uvnitř televize, ale i s radou a s politickou reprezentací.
Má v plánu odstranit některé duplicitně vytvářené pořady nebo prosadit větší zastoupení zahraniční tvorby v hlavním vysílacím čase. Celkový podíl české a zahraniční tvorby měnit nehodlá. Rád by zahájil debatu o tom, zda ČT v době úspor musí nakupovat drahá sportovní práva na úkor vlastní tvorby. V regionech chce změnit kompetence jednotlivých studií.
„Já bych rychle rád dosáhl přerozdělení agendy mezi jednotlivými mutacemi regionálního zpravodajství České televize. Týká se to především Svitavska, Žďárska, Třebíčska, protože to jsou oblasti, které i historicky mají mnohem blíž k těm moravským krajům a dnešní zařazení do regionálních mutací odbavovaných z Hradce, Ústí nebo Plzně mi přijdou nelogické. A určitě hned zahájíme práce na té nové digitální platformě,“ dodal.
Do letošního výběrového řízení přišlo původně 13 přihlášek, ale pět z nich nesplnilo náležitosti a rada je hned vyřadila, další tři neprošli prvním kolem výběru minulý měsíc. Do závěrečného kola kromě Dvořáka a Součka postoupili ještě bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád, kreativní producent ČT Jan Štern a manažer Pavel Hřídel. Ti však hned v úvodním hlasování vypadli a dále se rozhodovalo jen mezi Dvořákem a Součkem. Končící šéf ČT odejde po dvanácti letech.
Souček je ředitelem brněnského studia České televize od roku 2014, v médiích začínal v roce 1994 v TV Nova, zkušenosti má i z Českého rozhlasu.