Čínské námořnictvo chystá superloď, její dělo podle admirála dostřelí do vesmíru
VÁLEČNÁ SUPERLOĎ
Čína zveřejnila nejnovější plány vývoje futuristické válečné lodi, která by zahrnovala průlomové technologie. Námořnictvo hlásí změny, které se neudály sto let. Peking má smělé plány přenést "sci-fi" do skutečného světa, uvádí Fox News. Admirál Ma Weiming dokonce hovořil o dělu, které dokáže dostřelit do vesmíru.
K ambicioznímu plánu se vyjádřil i admirál námořnictva Lidové osvobozenecké armády (PLA) Ma Weiming, který neskrýval své nadšení: "Dojde k naprostému převratu bojových formací námořních flotil, které se neměnily více než sto let."
Podle plánu by se mělo do čínské superlodě začlenit značné množství nejnovějších technologií, jako jsou děla, raketomety, laserové zbraně a vysoce výkonné mikrovlny. Tato technologie by chytře a efektivně transformovala energii ze zdroje tvořeného jaderným pohonem na elektromagnetickou energii potřebnou k napájení zbraní, vysvětlil admirál Ma. Admirál tvrdí, že tyto různé schopnosti by tak proměnily jedinou loď v univerzální platformu, která může plnit různé úkoly tradiční flotily.
China’s top naval scientist proposes a Star Wars-style ‘supership’ to convert nuclear energy to kinetic force weapons. pic.twitter.com/zJaY4vUaBI
— Nazia Sheikh (@Naziasheikh536) June 16, 2023
Ma neupřesnil, jak dlouho bude vývoj zbraní nebo lodi trvat. Prozradil však, že Čína pro loď již vyvinula základní technologie, jako je elektromagnetický odpalovací systém pro zbraně a bojové platformy. Dodal také, že čínské námořnictvo provedlo na moři velké zkoušky zbraní pro kanóny. Dále Univerzita námořního inženýrství v Číně učinila několik zásadních objevů ve vývoji menších elektromagnetických zbraní. Jedno z nejvýznamnějších vylepšení zahrnuje technologii spin-up, díky které se zvýší přesnost střelby.
"V současné době Čína zvládla všechny klíčové technologie elektromagnetického odpalovacího systému na různých typech bojových platforem, včetně systémů namontovaných na vozidlech, lodí a podvodních systémů," vysvětlil Ma.
Snad nejodvážnějším tvrzením admirála je, že by moderní děla mohla zasáhnout cíle v nedalekých vesmírných výškách a to až sedminásobnou rychlostí zvuku elektromagneticky odpalované střely. Střely by se nabíjely podobně jako automatická puška. "Byl by to velký krok vpřed pro zařízení poháněné elektromagnetickou energií. Pouhý teoretický koncept se stal inženýrskou realitou," chválí současný vývoj plánu superlodě admirál Ma.