Nerespektoval soud. Německá AfD tvrdě kritizovala šéfa kontrarozvědky za komentář o straně
KRITIKA ŠÉFA KONTRAROZVĚDKY
Německá protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) tvrdě kritizovala šéfa kontrarozvědky Thomase Haldenwanga za komentář o poměrech uvnitř této strany. Haldenwang uvedl v souvislosti s výběrem kandidátů do voleb do Evropského parlamentu, že uvnitř AfD slábne umírněné křídlo. Podle německého tisku se kontrarozvědka, Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), u soudu zavázala, že se zdrží dalších komentářů během výběru kandidátů.
Delegáti AfD o víkendu vybírají další lidi, kteří budou za stranu kandidovat v příštím roce do Evropského parlamentu. Minulou sobotu AfD rozhodla, že její kandidátku povede kontroverzní europoslanec Maximilian Krah a dvojkou pak bude dosavadní poslanec Spolkového sněmu Petr Bystroň, který je českého původu.
Výběr kandidátů pro agenturu DPA komentoval i šéf BfV Haldenwang. Poukázal, že o místo na listině se uchází příznivci krajní pravice či spikleneckých teorií. Podle něj je také patrné, že uvnitř strany klesá vliv umírněného a konzervativního křídla.
Haldenwangovo vyjádření tvrdě kritizoval jeden z lídrů AfD Tino Chrupalla. Podle něj se Haldenwag pohybuje mimo německou ústavu a snaží se ovlivnit výběr stranických delegátů. Chrupalla označil počínání náčelníka kontrarozvědky za „jasně nezákonné“.
Podle agentury DPA zaznamenala AfD úspěch u soudu, na který se strana po komentáři šéfa kontrarozvědky obrátila. BfV se zavázala před soudem, že se během výběru kandidátů zdrží komentářů o poměrech ve straně.
Německá kontrarozvědka sleduje dlouhodobě dění v AfD, kterou by podle některých průzkumů mohla volit až pětina německých voličů. Například na konci dubna BfV označila mládežnickou organizaci AfD za extremistický subjekt, který ohrožuje demokracii.
Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013 jako strana brojící proti euru v době dluhové krize v eurozóně, ale posunula se doprava a stala se nejúspěšnější krajně pravicovou stranou v Německu od druhé světové války.