Vláda velebí levné pohonné hmoty. Nemáte na to vliv, kritizuje Havlíček
POHONNÉ HMOTY
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Představitelé vlády Petra Fialy (ODS) si tento stav pochvalují mimo jiné s ohledem na to, že se minulý týden Česko podle nich definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě a plynu. Bývalý ministr průmyslu a obchodu a stínový premiér Karel Havlíček (ANO) nicméně tvrdí, že vláda nemá na ceny pohonných hmot vliv a naopak způsobuje, že Češi mají drahou elektřinu.
Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. Litr dieselu se prodává v průměru za 33 korun, což je týdenní pokles o 24 haléřů. Je to nejnižší cena od předloňského července. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V následujících dnech čekají analytici stagnaci cen pohonných hmot.
Ceny pohonných hmot v Česku postupně klesají zhruba od konce letošního ledna. Natural tehdy stál v průměru kolem 36,80 Kč/l a nafta zhruba 36,20 Kč/l. V meziročním srovnání je litr benzinu nyní levnější o 6,14 koruny a nafty o 6,25 Kč.
Vláda si tento vývoj pochvaluje, považuje ho za velmi pozitivní v souvislosti s tím, že minulý týden do Česka poprvé v historii netekla žádná ruská ropa, a to díky rozšíření západního ropovodu TAL. První zvýšené dodávky ropy jiné provenience než ruské dorazily z tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
Premiér Fiala se z nízkých cen pohonných hmot radoval už koncem března. „Všimli jste si? Ceny benzinu se drží pod 35 korunami. A tady v Kunovicích nakoupíte Natural 95 za 33,90. To je něco hodně jiného než ten litr za stovku, jak vás s tím strašili, že ano?“ uvedl Fiala 25. března na síti X s tím, že díky rozšíření ropovodu TAL nebude již potřeba na pohonné hmoty ruská ropa. Rozšíření podle něj stálo jeho vládu velké úsilí. „Už nepotřebujeme ruskou ropu, zbavili jsme se závislosti, udělali jsme hodně pro bezpečnost a udělali jsme hodně pro to, aby se ceny pohonných hmot držely nízko,“ dodal Fiala.
Podobně se nyní vyjádřil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Bez ruských surovin se neobejdeme a benzín bude stát stovku. To jsme poslouchali, když jsme se před několika lety začali systematicky zbavovat závislosti na ruských dodávkách energetických surovin. Tenhle týden jsme se definitivně odstřihli od závislosti na ruské ropě. A benzín je nejlevnější za poslední tři roky. Pokud tedy nenakupujete tak nešikovně, jako Karel Havlíček na svoje velikonoční pečení,“ uvedl Rakušan v narážce na nedávno zveřejněný příspěvek Karla Havlíčka, v němž uváděl, jak velikonoční potraviny zdražily. Média následně psala o tom, že Havlíček neměl ve svém tvrzení pravdu.
Stínový premiér nicméně vládu kritizuje, že se chlubí něčím, na co nemá vliv. „Vít Rakušan si zaměnil cenotvorbu pohonných hmot s cenotvorbou elektřiny. Zatímco na cenu benzinu a nafty vláda vliv nemá, ta je v rukou rafinérií a pochopitelně čerpacích stanic, tak u elektřiny je nyní zhruba z 45 procent činěna cena regulovanými složkami, na které má stát vliv. Mimo jiné i proto tady máme za čtvrtý měsíc roku 2025 nejvyšší cenu elektřiny v přepočtu na paritu kupní síly a sedmou nejvyšší v absolutních cenách,“ uvedl na síti X Havlíček s tím, že Fialova vláda je „regulérní energetickou hrozbou pro Česko“.
Ekonom: Kdo tleská naftě pod 30 Kč/l, tleská Trumpovi
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v komentáři zaslaném redakci uvedl, že kdo tleská naftě pod 30 korun za litr, tleská americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Tedy především chaosu a nejistotě, které na světových trzích vyvolává jeho zavádění/rušení/znovuzavádění rozličných cel. Tato nejistota celosvětově podvazuje ochotu investovat a zhoršuje vyhlídky globálního obchodu. Oboje snižuje globálně vyhlíženou poptávku po ropě. Tedy v důsledku i ceny pohonných hmot v Česku. Trump tedy ochromuje globální ekonomiku a poptávku po ropě podobně jako před pěti lety covidová pandemie, během jejíž první vlny na jaře 2020 se ceny paliv v ČR propadly dokonce k úrovni 25 Kč/l. Trumpův současný chaos navíc oslabuje dolar. Posilování koruny vůči dolaru přispívá k poklesu cen u českých čerpacích stanic,“ uvedl Kovanda
Hlavní roli ovšem podle něj hraje propad cen ropy. „Částečně je jeho důvodem vedle Trumpova chaosu navýšení její těžby v podání Saúdské Arábie. Ale za ním stojí opět Trump. A to buď přímo, nebo nepřímo. Přímo prostřednictvím možného tlaku Washingtonu na Rijád, aby zvýšil těžbu v zájmu snížení ceny paliv i v USA a tamní inflace. Toto snížení by totiž Trumpovi umožňovalo tlumit inflační dopad jeho cel na amerického spotřebitele,“ dodal Kovanda.
Trump však může být za rozhodnutím Rijádu navýšit těžbu nikoli přímo, ale nepřímo. „Saúdská Arábie se totiž obává konkurence amerických břidličných těžařů, které Trump hodlá podporovat mnohem silněji než předchozí Bidenova administrativa. Břidliční těžaři v USA však ropu těží při znatelně vyšších nákladech než Rijád. Saúdská Arábie se tak může nyní snažit ještě dále umocnit jejich strasti, které už tak jako tak způsobují klesající ceny ropy – klesající v důsledku zmíněné Trumpem vyvolané nejistoty a chaosu,“ řekl dále ekonom.
„Každopádně vidět v podstatě současné láce pohonných hmot v ČR někoho jiného než Trumpa a tak či onak jeho celní válčení vyžaduje velkou dávku imaginace. Takže ano, kdo tleská levným pohonným hmotám v Česku, tleská Trumpovi a jeho celnímu válčení. Úsměvné je, že často titíž lidé, kteří na Trumpovi nenechají nit suchou, jej v absolutním nepochopení, jak se věci skutečně mají, zároveň oslavují, když oslavují a vyzdvihují nízké cenovky u českých čerpacích stanic,“ dodal Kovanda.