Dolanova česká mise. Neznámá operace amerických zpravodajců na sklonku války
HISTORIE
Zájem amerického Úřadu strategických služeb (Office of Strategic Services, OSS) o Československo jako by po debaklu slovenských operačních týmů a jejich povraždění Němci začátkem roku 1945 ochladl. Pouze v rámci operace „Cottage“ byl 19. února 1945 u Červené nad Vltavou letecky vysazen Vlastislav Žuk, vycvičený čs. sekcí středomořského velitelství OSS v Itálii. Mladý agent se bohužel při seskoku zranil a rozbila se mu i vysílačka, takže přes veškerou svou snahu nebyl schopen navázat spojení. Další připravované operační týmy s kódovými názvy „Freedom“ a „Ferndale“ se již do Protektorátu Čechy a Morava vyslat nepodařilo, ačkoli byl v Itálii pod velením Otto H. Jakese připravován zpravodajský tým (City Team Prague) pro urychlený přesun do Prahy. Svou roli přitom sehrál fakt, že klíčový šéf čs. sekce v Londýně zodpovědný za evropské válčiště major Charles Katek se nacházel ve Washingtonu, kam byl odvolán projednat další americké plány ve střední Evropě.
Díky rychlému postupu amerických vojsk do nitra nacistické třetí říše rozhodl 14. dubna 1945 ředitel OSS generálmajor William J. Donovan o vytvoření zvláštního českého týmu, který se měl spojit s jednotkou OSS při velitelství 3. americké armády (3rd US Army OSS Detachment). Sekce v Itálii zrušila přípravu výsadkových operací a bleskově se připravila na přesun do Paříže, kam mimochodem přiletěla osobním ředitelovým letadlem. O dva dny později bylo čs. vojenské zpravodajství v Londýně informováno, že OSS vysílá zpravodajské týmy k velitelství generála George S. Pattona. Šéf zpravodajského úseku OSS na evropském bojišti William J. Casey (v letech 1981–1987 ředitel CIA) potvrdil Katekovu zástupci Blahoslavu Hrubému pokyn dorazit co nejrychleji ke 3. americké armádě.
Londýnská skupina se po zemi přes rozbité Německo přesunula až do Erlangenu poblíž Norimberku, kde se 26. dubna 1945 spojila s „italskou“ skupinou a v čele zvláštního čs. oddílu (Czech SF Detachment) stanul major Katek. Z předsunuté báze v obci Bodenwöhr, asi 25 kilometrů severozápadně od Chamu, připravila 10 „infiltračních misí“, složených jak z vycvičených agentů, tak z řad osvobozených politických vězňů. Na přelomu dubna a května 1945 všechny tyto zpravodajské aktivity podporovaly postup útvarů a jednotek 3. americké armády do nitra Čech – jednotlivé skupiny a týmy OSS působily z Chebu i Plzně, 8. května dorazily i do Prahy a vybudovaly předsunutou bázi v Berouně. Tato činnost je relativně známa.
Méně známé ale zůstávají plány OSS z počátku května 1945, snahy o přehodnocení svých zpravodajských kapacit, zčásti přesměrované do českých zemí. Členové operačního týmu „Engineer II“, zpravodajský důstojník George Levenine (alias Georges Rudel) a radista Maurice L. Martin (alias Maurice Morange), tak například 4. května 1945 souhlasili se svým vysazením poblíž Prahy v civilním oděvu.
Během briefingů, které proběhly následující noc, obdrželi informace, že jejich úkolem bude získávat údaje o koncentračních a zajateckých táborech v okolí Prahy, případně další urgentní operace v tomto prostoru. Do Dijonu na letiště dorazili během odpoledne 6. května 1945, nicméně jejich odlet zhatilo špatné počasí a dalšího dne v důsledku německé kapitulace byla operace zastavena.
Nešlo ovšem o první operaci s tímto úkolem. Z popudu „Divokého Billa“ Donovana byla obdobná operace realizována infiltrací po zemi. Paralelně někdy před polovinou dubna pozval svého šéfa psychologických operací (Morale Operations Branch) majora Patricka Dolana do pařížského hotelu Ritz. Během večeře s odkazem na prezidenta projevil obavy o budoucnost Československa. Za životně důležité považoval zjistit, „co hodlá dělat exilová vláda a zda se zcela nezaprodala Sovětům. Stane se Československo sovětským vazalem?“. Dolan se zájmem naslouchal, netuše, kam to povede.
Po večeři ředitel OSS načrtl s odkazem na propustnost frontových linií obrysy snad nejbizarnější zvláštní operace v německém týlu: považoval za potřebné vyslat zpravodajského důstojníka německým štábním vozem do Prahy, ba dokonce ještě dále na východ naproti Rudé armádě, a pak se s Rusy vrátit pod legendou osvobozeného amerického válečného zajatce zpět ke svým liniím.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od středy 30. dubna je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.