Koalice jako podvod na voliče? Tím jsem myslel jen PirSTAN a Spolu s jejich antibabišem, říká Babiš
BABIŠ A KOALICE
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2021 označil koaliční spojování za podvod na voliče. Pro deník Echo24 nyní uvedl, že myslel pouze koalice Spolu a Piráty s hnutím STAN, nikoliv obecně koncept volebních koalic. Jediné, co podle něj Spolu a PirSTAN spojovalo, byl program „antibabiš“. Expremiér to řekl v reakci na dotaz, zda mu obdobné spojování vadí například u hnutí Stačilo!.
Babiš před volbami v roce 2021 opakovaně označoval volební koalice za podvod na voličích. „Koalice jsou podvod na voličích. Je tu koalice Spolu a Pirátostanu, které deklarují, že budou mít 101 většinu a půjdou spolu do vlády. Tenhle slepenec neomarxistů s pravicovou koalicí, nerozumím tomu. Pekarová chce euro, Fiala ne, Jurečka možná,“ uvedl šéf hnutí ANO například v superdebatě na CNN Prima News.
V některých příspěvcích na sociálních sítích mluvil přímo o koalici Spolu, v některých ale konkrétní zmínku vynechal. „Volební koalice? To je podvod na voličích. Nenechme se podvést a pojďme proti nim bojovat. Až do roztrhání těla!“ uvedl například Babiš na sociální síti X (tehdy Twitter) 6. září 2021, tedy zhruba měsíc před volbami. Na přiloženém videu je nápis „koalice = touha po korytech“.
PODCAST: Žijeme v době dozoru. Proč jsou orwellovské metafory přesto zavádějící?
Volební koalice? To je podvod na voličích. Nenechme se podvést a pojďme proti nim bojovat. Až do roztrhání těla! pic.twitter.com/wo3iOLWbDA
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 6, 2021
O den dříve ve svém pravidelném pořadu Čau, lidi nazvaném „Všichni víme, že koalice jsou podvod na voličích“ Babiš hovořil o tom, že pokračování jeho vlády nedovede zemi ke krachu, jak strašila koalice Spolu. „Oni mají jenom jeden program. To je odstranit Babiše, dokonce si to píšou i ve svých prioritách. Dokonce zneužili i naši kampaň, používají naše hesla, zesměšňují nás, chodí na naše mítinky, kde na nás útočí. (...) Je to jenom předvolební rétorika,“ uvedl Babiš v pořadu, kde PirSTAN a Spolu označil za „pět antibabišovských stran“.
Pro Echo24 nyní Babiš řekl, že měl skutečně na mysli pouze koalici Spolu a tehdejší spojenectví Pirátů se Starosty, nikoliv koncept koalic obecně. Reagoval tak na dotaz, zda považuje za podvod na voliče také hnutí Stačilo!, které dokonce nebude kandidovat ani jako koalice, ale právě jako hnutí, čímž obejde vyšší klauzuli pro vstup do sněmovny, která platí pro koalice. O kandidatuře v koalici vyjednávají i další subjekty, jako třeba Motoristé sobě, Svobodní, SPD či PRO.
„Já jsem mluvil konkrétně o koalicích Spolu a PirSTAN, dokonce jsem to tam zmínil. Jediné, co je spojovalo byl antibabiš, jinak měli často úplně protichůdné programy. A že to byl podvod voliče potvrdili tím, že po volbách založilo všech pět stran vlastní poslanecký klub,“ řekl pro Echo24 Babiš.
Bývalý prezident Miloš Zeman, který v minulosti také označoval koalice za podvod na voliče, se vyslovil pro sjednocení levice v rámci koalice Stačilo!, kterou vede KSČM, a to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zeman uvedl, že pro levici bude jen dobře, pokud se šéfky KSČM Kateřina Konečná a SOCDEM Jana Maláčová domluví na společné kandidátce. Zeman míní, že před sněmovními volbami příští rok by prospělo sjednocení stranám na levé i pravé straně politického spektra. Očekává, že menší strany oproti posledním volbám zamezí propadání hlasů tím, že se sjednotí v nových subjektech, kterým bude na rozdíl od koalic stačit pětiprocentní volební zisk.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Hnutí Stačilo! obejde hranici vstupu do sněmovny. Zeman to podporuje, experti kritizují
„České právo nečiní žádný formální rozdíl mezi politickou stranou a politickým hnutím. Mají úplně stejné postavení, stejná práva a stejné povinnosti. Rozlišení je spíše historické. Je však zajímavé, že aktuálně je aktivních 71 politických stran a 136 politických hnutí. Daný krok nicméně samozřejmě lze interpretovat jako snahu vyhnout se tzv. aditivní uzavírací klauzuli, tj. že předvolební koalice např. dvou stran musí místo minimálních 5 % hlasů získat alespoň 8 %. U tří a více stran (či hnutí) je to pak od roku 2021 11 %,“ uvedl pro Echo24 ústavní právník Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
„Nicméně zákon i praxe vždy umožňovaly kandidovat na kandidátce jedné strany (hnutí) i zástupcům stran jiných. Vzpomeňme např. TOP 09 s podporou Starostů. Domnívám se tedy, že to nebude prakticky možné napadnout. Dopadem však může být, že nebude tak jednoduché vytvořit několik poslaneckých klubů, i kdyby se po volbách poslanci rozkmotřili. Kdyby kandidovali jako koalice, stačilo by jim vždy po třech poslancích, takto by potřebovali 10 poslanců na klub,“ dodal Preuss.
Politolog z Masarykovy univerzity v Brně Otto Eibl pro Echo24 potvrdil, že se jedná o samoúčelný krok. „Konečná a spol. si takto snižují hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny. I když zákon stanovuje, že člověk může být členem jen jedné strany či hnutí, nezakazuje, aby na kandidátce jedné strany kandidoval někdo ze strany jiné. V tuto chvíli není úplně jasné, jak ‚hnutí‘ bude fungovat, například nabírat členy a tak dále, a zdá se, že to je skutečně prostředek, jak si usnadnit cestu do sněmovny. Jde tedy de facto o obcházení volebních pravidel, Konečná ale není první, kdo něco takového zkouší,“ řekl Eibl.