Trump plní hrozbu, zvýšená americká cla na dovoz z Číny již platí. Odveta Pekingu přišla záhy
OBCHODNÍ VÁLKA
Ve Spojených státech začala platit zvýšená cla na dovoz z Číny, o nichž o víkendu rozhodl prezident Donald Trump. Čínské zboží je od dnešní půlnoci washingtonského času (6:00 SEČ) zatíženo o deset procent nad rámec stávajících cel. Odvetná obchodní opatření již oznámil i Peking. Podal také stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).
Trump, který cla zdůvodňuje mimo jiné neochotou Číny bojovat proti pašování drogy fentanyl do USA, riskuje zažehnutí nového obchodního konfliktu mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa, napsala agentura Reuters.
Trump v pondělí prohlásil, že obě země budou o věci jednat do 24 hodin. Bílý dům uvedl, že prezident se spojí s čínským protějškem Si Ťin-pchingem tento týden.
Odvetná reakce Pekingu na sebe nedala dlouho čekat. Čínské ministerstvo financí oznámilo, že zavede nová 15procentní cla na dovoz amerického uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG). Desetiprocentní cla se budou vztahovat na surovou ropu, zemědělské stroje či některá auta, uvedla agentura AP. Opatření mají začít platit 10. února.
Peking také několik minut poté, co vyšší americká cla na čínské zboží vstoupila v platnost, oznámil, že zahajuje antimonopolní vyšetřování společnosti Google. Přidal rovněž dvě americké firmy na svůj "seznam nespolehlivých subjektů".
Čínský seznam se rozrostl o firmu PVH, což je holdingová společnost pro značky, jako je Calvin Klein, a o americkou biotechnologickou firmu Illumina. Podle čínského ministerstva obchodu se chovají diskriminačně vůči čínským podnikům a poškozují legitimní práva a zájmy čínských společností.
Čínský státní úřad pro regulaci trhu dále uvedl, že Google je podezřelý z porušení antimonopolního zákona země a že v souladu se zákonem zahájil vyšetřování společnosti. Neposkytl žádné další podrobnosti o vyšetřování ani o tom, co Google podle něj udělal, že porušil zákon. Vyhledávač Googlu Čína blokuje, ale firma spolupracuje s místními partnery, jako jsou inzerenti.
"Na rozdíl od Kanady a Mexika je pro USA a Čínu zjevně těžší dohodnout se na tom, co Trump ekonomicky a politicky požaduje. Předchozí optimismus trhu ohledně rychlé dohody stále vypadá nejistě. I když se obě země mohou v některých otázkách dohodnout, je možné, že cla se budou používat opakovaně, což může být letos klíčovým zdrojem kolísání trhu," řekl agentuře Reuters analytik Gary Ng z hongkongské společnosti Natixis.