Turecko krátce zadrželo německou poslankyni. Obvinilo ji z šíření teroristické propagandy

ZADRŽENÍ POSLANKYNĚ

Turecko krátce zadrželo německou poslankyni. Obvinilo ji z šíření teroristické propagandy
Ministryně Akbulutová byla zadržena na letišti v Antalyi, navzdory tomu, že ukázala diplomatický pas. Uvedla, že o tom, že je na ni v Turecku vydán zatykač, se dozvěděla až po příletu. Ilustrační snímek. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecké úřady začátkem tohoto měsíce nakrátko zadržely poslankyni německého Spolkového sněmu Gökay Akbulutovou. V pondělí o tom informuje portál Deutsche Welle. Tato poslankyně za Levici (Die Linke) se narodila v Turecku a usiluje o to, aby Německo zrušilo zákaz činnosti Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara i EU považují za teroristickou organizaci.

Akbulutová byla zadržena na letišti v Antalyi, navzdory tomu, že ukázala diplomatický pas. Uvedla, že o tom, že je na ni v Turecku vydán zatykač, se dozvěděla až po příletu. Turecké úřady ji obvinily z „šíření teroristické propagandy“ kvůli jejím příspěvkům na sociálních sítích z roku 2019. Řekla, že policisté ji po zadržení ani nevyslechli a úřady už její trestní stíhání zastavily. Agentura DPA píše, že na jejím propuštění má zásluhu německé velvyslanectví v Ankaře a německé ministerstvo zahraničí.

Akbulutová je kurdsko-alevitského původu a poslankyní Spolkového sněmu je od roku 2017. Netají se svou kritikou vůči současné vládě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Uvedla, že se incidentem nenechá zastrašit a na podzim se do Turecka chystá znovu v rámci oficiální cesty s německo-tureckou parlamentní skupinou.

Kvůli zadržení Akbulutové Německý svaz novinářů (DJV) varoval před soukromými i služebními cestami do Turecka. „Kdo se ve svých článcích, výstupech nebo příspěvcích na sociálních sítích vyjadřoval kriticky o Turecku, jeho prezidentovi nebo vládnoucí straně AKP, měl by se této zemi vyhnout,“ uvádí DJV. Cestovat tam by podle této organizace představovalo „těžko odhadnutelné riziko“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články