Velvyslanci zemí EU se shodli na dalších sankcích proti Rusku
SANKCE PROTI RUSKU
Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes večer shodli na novém balíčku sankcí proti Rusku, potvrdilo na twitteru české předsednictví v Radě EU. V pořadí devátá sada postihů zaváděných kvůli ruské invazi na Ukrajinu má mimo jiné omezit investice do ruského důlního průmyslu či vývoz chemikálií a technologií využitelných pro vojenské účely. Sankční seznam by se měl rozšířit o téměř dvě stovky lidí a subjektů včetně tří ruských bank.
Státy musí shodu ještě formálně stvrdit písemně, aby sankce vstoupily v platnost, což by se podle českého vyjádření mělo stát v pátek. Podrobnosti k obsahu nového balíku předsednictví ihned nesdělilo.
#COREPERII | ✅ Velvyslanci se v principu dohodli na balíčku #sankce proti Rusku v rámci trvalé podpory #Ukrajina 🇺🇦 ze strany EU. Třetí balíček sankcí vůči Rusku dojednaný v rámci #CZPRES by měl být zítra potvrzen písemnou procedurou. pic.twitter.com/3PxbubbgzA
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) December 15, 2022
Evropská komise navrhla novou sankční sadu minulý týden a původně se hovořilo o tom, že by ji mohli schválit již ministři zahraničí na zasedání začátkem tohoto týdne. Mimo jiné kvůli sporům o dřívější sankce na vývoz ruských hnojiv, jejichž přísun do méně vyspělých zemí světa chtěly některé unijní státy zajistit, se však jednání o balíčku protáhlo. Velvyslanci k dohodě dospěli až na dnešním zasedání probíhajícím současně se summitem unijních lídrů.
Unie nově počítá s omezením vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by Rusko mohlo využít pro vojenské účely. Zákaz exportu se má týkat například motorů využívaných v dronech, jež Moskva používá k útokům na ruské civilní cíle a energetickou infrastrukturu.
Zdroj obeznámený s průběhem jednání večer novinářům sdělil, že schválení nové sady postihů zdržovaly zejména polemiky o výjimkách spojených se zajištěním potravinové bezpečnosti a také spor kolem maďarského návrhu odstranit ze sankčního seznamu čtyři jména. Reportér rozhlasové společnosti RFE/RL Rikard Jozwiak na twitteru uvedl, že výjimky v konečném návrhu zůstaly, přičemž text specifikuje, že každý členský stát může zohledňovat své národní zájmy.
Peníze pro Ukrajinu
Státy Evropské unie formálně schválily složitě dojednaný kompromis ohledně přístupu Maďarska k unijním fondům, finanční podpory Ukrajiny v příštím roce a zavedení minimální daně pro nadnárodní korporace. Na twitteru to oznámilo české předsednictví v Radě EU, které hovoří o potvrzení "megadohody". Ta byla poprvé ohlášena v pondělí, na poslední chvíli ji ale ohrozily výhrady Polska k daňové složce.
"Členské země schválily kompromis o 18 miliardách pro Ukrajinu, minimální dani pro velké korporace, maďarském plánu obnovy a odolnosti a o rozpočtové kondicionalitě. Písemná procedura je nyní ukončená," uvádí české předsednictví.