Staré skoro jak vesmír samotný. Webbův teleskop odhaluje nejstarší známé galaxie
WEBBŮV TELESKOP
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA zveřejnil další objevy dosažené pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba. Podle NASA odhalil teleskop rané galaxie, které měly vzniknout přibližně 400 milionů let po velkém třesku. Informoval o tom server foxnews.com.
Skupina mezinárodních astronomů použila data z vesmírného teleskopu Jamese Webba ke zprávě o objevu nejstarších dosud potvrzených galaxií. Při práci, která podle NASA dosud nebyla přezkoumána, vědci zjistili, že světlu z těchto galaxií trvalo více než 13,4 miliardy let, než dosáhlo Země. To má být způsobeno tím, že galaxie pocházejí z doby méně než 400 milionů let po velkém třesku.
Galaxy brain 🤯
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 9, 2022
Preliminary Webb science shows galaxies confirmed by spectroscopy to date back to less than 400 million years after the big bang. Finding and confirming early galaxies is a continuous process, and Webb is just getting started: https://t.co/ZNAQMB6Ox4 pic.twitter.com/H0auEe9LCp
Předchozí data z Webbova teleskopu poskytla kandidáty na novorozené galaxie a cíle byly potvrzeny získáním spektroskopických pozorování. Tato pozorování odhalila charakteristické a výrazné vzory ve světle vyzařovaném ze slabých galaxií. Čtyři z pozorovaných galaxií se ukázaly jako nebývale rané galaxie, které leží v červeném posuvu nad 10, tedy v době, kdy byl vesmír starý přibližně 330 milionů let.
"Poprvé jsme objevili galaxie vzniknuvších pouhých 350 milionů let po velkém třesku a můžeme si být naprosto jisti jejich fantastickými vzdálenostmi," řekl spoluautor Brant Robertson z Kalifornské univerzity v Santa Cruz a člen vědeckého týmu NIRCam. "Najít tyto rané galaxie na tak úžasně krásných snímcích je mimořádný zážitek."