Národní muzeum a Philip Morris společně pro vědu, kulturu, výzkum a jejich popularizaci
Praha 10. dubna 2025 (PROTEXT) - Podpisem společného memoranda a darovací smlouvy bylo zahájeno partnerství Národního muzea a Philip Morris ČR a.s. Díky němu vznikne nový grantový program zaměřený na podporu výzkumu, zachování kulturního dědictví a popularizaci vědy. Philip Morris ČR a.s. jej v průběhu následujících čtyř let podpoří celkovou částkou 10 milionů korun.
K tomuto účelu vznikne grantová komise Národního muzea, která bude vybírat výzkumné projekty zaměřené na oblasti literatury, hudby, přírody, historie a poznávání světa. Program bude podporovat takové projekty, které přispívají k hlubšímu porozumění a ochraně kulturního dědictví a zároveň kladou důraz na jeho srozumitelnou a atraktivní popularizaci.
„V Národním muzeu se věnujeme vědě na nejvyšší úrovni, pečujeme o naše kulturní dědictví a snažíme se výsledky naší práce co nejlépe přibližovat veřejnosti. Pro kvalitní fungování a další rozvoj muzea je klíčové získávat stabilní finanční podporu nejen z veřejných, ale i ze soukromých zdrojů. Dar od společnosti Philip Morris ČR a.s. nám bezpochyby pomůže dosahovat dalších skvělých výsledků v naší práci i službě veřejnosti,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Společnost Philip Morris ČR tuto iniciativu podpoří formou daru ve výši 10 milionů korun. Tento příspěvek umožní realizaci významných výzkumných a popularizačních projektů s dlouhodobým přínosem pro vědeckou komunitu i širokou veřejnost.
„Cením si příležitosti, které se Philip Morris ČR dostává v podobě možnosti podpořit aktivity Národního muzea v oblasti popularizace výzkumu a vzdělanosti. Naše partnerství spojuje dlouholetá tradice působení v Česku, stejně jako společný důraz kladený na vědu a inovace, na kterých je ostatně postavena i transformace naší společnosti,“ uvedl Jacek Olczak, generální ředitel Philip Morris International, při slavnostním podpisu memoranda o spolupráci. „Snaha o poznání je motorem lidského pokroku, a jsme proto opravdu rádi, že můžeme podpořit vědecké úsilí Národního muzea a pomoci zprostředkovat jeho výsledky veřejnosti,“ dodal Jacek Olczak.
Národní muzeum plánuje vyhlášení prvního kola grantů v létě tohoto roku. O podporu se budou moci ucházet odborní pracovníci muzea, kteří se ve svém bádání věnují uvedeným oblastem a chtějí zároveň výsledky své práce aktivně popularizovat. Důležitým kritériem při výběru projektů bude také zapojení mladých talentovaných badatelů.
Národní muzeum
Národní muzeum je nejen symbolem české státnosti a kultury, ale zároveň také moderní vzdělávací a vědeckou institucí, která plní funkci sbírkotvornou, vědeckou, osvětovou a metodickou. Muzeum bylo založeno roku 1818 pod názvem Vlastenské muzeum v Čechách. U jeho zrodu stáli zástupci tehdejší české akademické veřejnosti a především šlechty. Od roku 1891 sídlí Národní muzeum v monumentální novorenesanční budově v horní části Václavského náměstí v Praze. I přes 207 let své existence je stále progresivní institucí hledící do budoucnosti. Své sbírky prezentuje moderním a interaktivním způsobem prostřednictvím expozic i krátkodobých výstav. V rámci své činnosti sbírá, zkoumá a prezentuje artefakty z přírodovědeckých, historických i uměleckých oborů, které vystavuje v 15 objektech a ochraňuje v několika samostatných depozitářích. V současné době je Národní muzeum největším a nejvýznamnějším muzejním domem v České republice, který uchovává více než 20 milionů sbírkových předmětů. Každým rokem přivítá Muzejní komplex, ale i další objekty Národního muzea více než milion návštěvníků.
Více informací naleznete na www.nm.cz
Philip Morris International, Inc.
Společnost Philip Morris ČR a.s. je dceřinou společností Philip Morris International (PMI), která stojí v čele proměny tabákového průmyslu s cílem vytvořit budoucnost bez kouře. Dlouhodobě rozvíjí své portfolio tak, aby zahrnovalo produkty mimo odvětví tabáku a nikotinu. Současné produktové portfolio společnosti sestává především z cigaret a bezdýmných výrobků. Od roku 2008 investovala společnost PMI více než 14 miliardy amerických dolarů do vědecky podloženého vývoje a komercializace inovativních bezdýmných výrobků pro dospělé, kteří by jinak pokračovali v kouřením, s cílem zcela ukončit prodej cigaret. To zahrnuje budování hodnotících vědeckých schopností na špičkové úrovni, zejména v oblastech preklinické systémové toxikologie, klinického a behaviorálního výzkumu, jakož i postmarketingových studií. Po akvizici společnosti Swedish Match, lídra na trhu s orálními nikotinovými produkty, se koncem roku 2022 společnost PMI stala globálním lídrem bezdýmných produktů vedené značkami IQOS a ZYN. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) autorizoval marketing zařízení IQOS a jeho tabákových náplní, a snus General výrobce Swedish Match s označením „tabákový výrobek s modifikovaným rizikem“ (MRTP). Žádosti o prodloužení autorizace produktů IQOS čekají na schválení FDA. Bezdýmné produkty společnosti PMI byly k 31. prosinci 2024 dostupné na 95 světových trzích a podle odhadů již zhruba 38,6 milionů dospělých po celém světe užívá naše bezdýmné produkty. Ty v roce 2024 tvořily přibližně 39 procent celkových čistých tržeb společnosti. S významnými odbornými znalostmi, vybudovanými na pevných základech v oblasti biologických věd, má PMI ambici rozšířit své působení do oblastí wellness a zdravotní péče a dodávat inovativní produkty a řešení, jejichž cílem je zabývat se nenaplněnými potřebami spotřebitelů a pacientů. Odkazy na „PMI“ znamenají společnost Philip Morris International včetně jejích dceřiných společností.
Více informací naleznete na https://www.pmi.com/ a https://www.pmiscience.com/
Zdroj: Národní muzeum, Philip Morris ČR