„Ukažte, že jsou naživu.“ Ujguři po Číně žádají důkazy o příbuzných vězněných v táborech

Spor Ujgurů a Číny

„Ukažte, že jsou naživu.“ Ujguři po Číně žádají důkazy o příbuzných vězněných v táborechNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Příslušníci menšinového ujgurského etnika vyzývají Čínu, aby zveřejnila videonahrávky s jejich příbuznými, kteří zmizeli v rozsáhlém systému internačních táborů. V nich čínské úřady drží pravděpodobně více než milion muslimských Ujgurů. Informovala o tom agentura AP.

Kampaň, která byla zahájena na sociálních sítích pod heslem #MeTooUyghur, reaguje na pondělní zveřejnění videa se známým ujgurským hudebníkem Abdurehimem Heyitem. Mnozí lidé byli přesvědčeni, že Heyit v jednom z takzvaných převýchovných táborů zemřel.

Za údajnou smrt hudebníka a „mučení Ujgurů v koncentračních táborech“ kritizovalo Čínu o víkendu i Turecko, jehož obyvatelé mají s turkickými Ujgury podobnou kulturu a jazyk. V pondělí ale čínský státní rozhlas publikoval 26vteřinové video, které podle Pekingu dokazuje, že je hudebník naživu. Muž v černobílém svetru o sobě v nahrávce prohlašuje, že je Heyit a že se těší dobrému zdraví. Světová média podotýkají, že nahrávka nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů.

„Číno, ukaž nám na videonahrávkách, že jsou naživu!“ napsal ujgurský aktivista žijící ve Finsku Halmurat Harri s poukazem na tisíce Ujgurů, o něž mají příbuzní obavy vzhledem ke zprávám o špatných, až přímo krutých podmínkách v převýchovných táborech.

I řada dalších Ujgurů žijících v zahraničí na twitteru publikovala své fotografie, na nichž drží snímky pohřešovaných rodičů, dětí a sourozenců a žádají zveřejnění videonahrávek s nimi.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na tiskové konferenci ale jejich výzvy nepřímo odmítla: „Čína má více než miliardu obyvatel. Musíme zveřejňovat video o každém z nich?“

Regionální vláda v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny loni uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kde podstupují politickou převýchovu tamní Ujguři. Úřady tvrdí, že tábory jsou prostředkem boje proti šíření extremistické a separatistické ideologie.

V táborech se podle čínských úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí. Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a nevládní organizace upozorňují, že je v takových zařízeních v Sin-ťiangu držen asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin. OSN už v minulosti vyzvala k jejich propuštění.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články