Po ústavní ochraně manželství přichází nápad s ústavní ochranou vody

Ochrana vody v Česku

Po ústavní ochraně manželství přichází nápad s ústavní ochranou vodyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Během krátké doby se objevily dva návrhy na změnu ústavy. Poté, co KDU-ČSL navrhla do ústavy napsat, že manželství je svazek muže a ženy, dvě ministerstva zvažují, zda do ústavy nepřidat doušku o ochraně vody. K takovým úvahám vedly horké léto a extrémní sucho, ale i tlak zástupců obcí a krajů. Oba dva případy mají symbolickou rovinu. Otazník tedy visí nad tím, k čemu by v praxi ústavní ochrana manželství i vody byla.

Ústavní ochranu manželství navrhli v červnu lidovci s tím, že rodina je v krizi. Že jde o symbolickou rovinu, uznávají. Ústavní ochranu vody nyní zvažují ministerstva životního prostředí a zemědělství, rozhodnuto ještě není.

„Do ústavy lze napsat kde co. Tím, že se něco napíše do ústavy, se ale nevyřeší reálný problém. A mě by zajímalo, nakolik součástí řešení problémů se suchem či povodněmi je to, že napíšeme ochranu vody do ústavy,“ uvedl pro deník Echo24 ústavní právník Jan Kysela. Ústavu podle něj není možné měnit zbrkle. „Žádná ústava není nedotknutelná. Pokud by se konala hluboká diskuze, nemám nic proti tomu, aby se to do ústavy dostalo. Pokud by to bylo jiným způsobem, muselo by to souviset s něčím, co je velmi naléhavé,“ dodal Jan Kysela.

Proti by byla zřejmě největší opoziční ODS. Podle místopředsedy sněmovního Výboru pro životní prostředí Jana Zahradníka (ODS) je zbytečné do ústavy zanášet další prvky. „Jakkoli je význam vody obrovský, a ty problémy jsou evidentní, je podle mě zbytečné do ústavy zanášet nějaké další prvky,“ uvedl už dříve Jan Zahradník v České televizi.

‚Zranitelnost vody v souvislosti s klimatickými změnami‘

Ministerstvo zemědělství jako důvod ústavní ochrany vidí zranitelnost vody v souvislosti s klimatickými změnami. „Důvodem ústavní ochrany je určitá zranitelnost vody, především v souvislosti s nastupujícími klimatickými změnami a předpokládanými negativními dopady na životní prostředí. Je nezbytné, aby stát chránil, udržoval a zachovával svoje zdroje jako vzácnou a nenahraditelnou surovinu,“ řekl pro Echo24 za ministerstvo zemědělství Vojtěch Bílý.

„Zavedení ústavní ochrany je jednou z variant, kterou v problematice ochrany vody a půdy předběžně diskutujeme, zvažujeme její možné přínosy a rizika,“ dodal Vojtěch Bílý. Cílem by dle něj byla vyšší ochrana nenahraditelných přírodních zdrojů.

Oba resorty ústavní ochranu teprve zvažují a uvidí se, zda ji nakonec navrhnou. Je dle nich možné řešit posílení ochrany vody i novelou vodního zákona, tu nyní připravují. Jejím základním parametrem bude zřízení takzvaných komisí pro sucho. Povinně by vznikly celonárodní, krajské komise a ve vybraných případech i komise obcí s rozšířenou působností. Komise budou moci vyhodnotit, zda je třeba vyhlásit stav nedostatku vody. V takovém případě následně budou vydávat opatření.

Sucho letos způsobilo značné škody v zemědělství, které Agrární komora ČR odhaduje na devět až 11 miliard korun. Podle analytiků tak zdraží některé potraviny, zvýší se náklady měst a obcí na vodu, sucho přispěje i ke zvýšení cen elektřiny. Celkové dopady na ekonomiku ale podle nich nebudou velké, sucho však začíná být vážnější problém než povodně.

Lidovci navrhují ústavu doplnit o ochranu „manželství jako svazku muže a ženy“

Změna, kterou navrhují lidovci, se týká Listiny základních práv a svobod. Ta nyní hovoří o ochraně rodičovství a rodin. Lidovci chtějí text doplnit ochranou „manželství jako svazku může a ženy“. Ve stejné době se objevil návrh na změnu občanského zákoníku, která umožní sňatky homosexuálům a zruší registrované partnerství. O obou návrzích rozhodne parlament.

„Je to symbolická rovina. Návrhem, projde-li, se nic jako mávnutím proutku nezmění,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro deník Echo24 poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Rozhovor s Výborným čtěte zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Čekání na tisícileté sucho. Opakuje se scénář katastrofy roku 1947

Sucho už je tak velké, že si lidé půjčují na vodu i na seno pro koně

Sucho prodraží české potraviny. V ohrožení je především pečivo a pivo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články