1 FILM

Kněz se stížností neuspěl, film o zneužívání chlapců se bude promítat i ve Francii

, NOVÉ

Témata: , , ,

Kontroverzní snímek francouzského režiséra Françoise Ozona Grâce à Dieu (Díky bohu), který si z německého filmového festivalu Berlinale odnesl Velkou cenu poroty, se může promítat i ve Francii. Rozhodla o tom francouzská justice, informovala agentura AFP. Zákaz promítání filmu si chtěl vynutit s odvoláním na presumpci neviny kněz, který čelí obžalobě ze zneužití desítek chlapců. Soud v jeho případě totiž zatím nevynesl verdikt.

Ozonův film pojednává o zneužívání chlapců katolickými kněžími, o traumatech, která zanechává, i o neochotě církve zločiny páchané duchovními důsledně řešit. Pojednává o případu kněze Bernarda Preynata, který je podezřelý, že mezi lety 1986 a 1991 zneužil kolem 70 nezletilců. Přesto mohl až do roku 2015 dál pracovat s dětmi.

Na základě pondělního rozhodnutí soudu se může film Grâce à Dieu začít ve Francii promítat tuto středu, jak bylo v plánu. Zabránit tomu chtěl sám kněz Preynat, jehož právní zástupce Emmanuel Mercinier v žádosti o zákaz promítání snímku argumentoval presumpcí neviny. Podle Merciniera soud v zamítavém rozhodnutí uvedl, že film v závěru poukazuje na skutečnost, že se o Preynatově vině či nevině pravomocně zatím nerozhodlo.

„Představovat dvě hodiny jako vinného někoho, koho za vinného soud ještě neshledal, je zásahem do presumpce neviny,“ uvedl Mercinier, podle kterého se Preynat proti rozhodnutí odvolá.

V případu kněze Preynata musel před soudem stanout také lyonský arcibiskup a kardinál Philippe Barbarin, který je společně s pěti pracovníky své diecéze obžalován ze zatajování činů kněze Preynata. Podle francouzských médií ale tento proces zřejmě skončí zproštěním viny. Rozsudek bude nad Barbarinem vynesen 7. března. Rozsudek nad Preynatem by měl padnout rovněž letos, přesné datum ale zatím jasné není.


Čtěte dále: Přelom v dějinách církve. Papež propustil kardinála, který měl zneužít chlapce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.