1 Opozice proti vládě

ODS a Piráti mluví o tvrdé opozici: Každý den Babišovy vlády je pro ČR špatný

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Vláda Andreje Babiše získala důvěru Poslanecké sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala varuje, že ODS bude „tvrdou opozicí a jasnou alternativou k této vládě“. S ním se shoduje i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Budeme tvrdou konstruktivní liberální opozicí a bojovat za svobodnou, vzdělanou, bohatou a digitálně propojenou společnost,“ řekl pirátský poslanec.

Druhá Babišova vláda si po skoro šestnáctihodinovém jednání může oddechnout, protože získala důvěru. Pro opoziční strany však začíná práce, která bude založená na argumentaci a jednotlivém vystupování jak ve sněmovně, tak na veřejnosti. Právě Občanská demokratická strana představila svůj program, který bude praktikovat v následujících měsících. Představitelé pravicové strany nazvali dokument Opoziční principy ODS.

„Česká republika má poprvé od listopadu 1989 polokomunistickou vládu a ODS bude vůči této vládě vystupovat jako zásadní a tvrdá opozice. Jsme přesvědčeni, že každý den, kdy bude u moci vláda Miloše Zemana, Andreje Babiše, Vojtěcha Filipa a Jana Hamáčka, bude špatný pro naši zemi. Budeme usilovat o její dřívější konec. ODS nabízí občanům politickou, programovou a mocenskou alternativu,“ řekl Petr Fiala.

Předseda ODS na Twitteru také uvedl, že se strana chystá na opoziční roli. „Budeme tvrdou opozicí a jasnou alternativou k této vládě. Čeká nás množství práce a my se na ni těšíme, protože je to naše povinnost a odpovědnost,“ uvedl Petr Fiala.

Ve svém prohlášení Fiala uvedl, že se strana nestane typickou konstruktivní opoziční stranou. „Na rozdíl od období vlády bez důvěry ODS již nebude automaticky podporovat vládu v otázkách zahraničněpolitických a bezpečnostních priorit České republiky, když si vláda sama nezajistí potřebnou většinu v Poslanecké sněmovně,“ řekl Petr Fiala. Dodal ale, že pokud nebude vláda schopna si podporu zajistit, ODS je připravena jednat.

Bartoš: Netřeba ztrácet naději

Tvrdou opozicí se zaštiťuje také strana TOP 09. Během jednání sněmovny o důvěře se předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek slovně střetl s premiérem Andreje Babišem, který ztratil nervy a začal Kalouskovi tykat.

„Černý den polistopadové politiky. Je odpovědností Andreje Babiše, že třicet let po revoluci přivedl komunisty opět k moci. Za TOP 09 říkám, že budeme tvrdou a konstruktivní opozicí, která bude dohlížet na udržování západního kurzu naší země,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který je v současné době europoslancem a lídrem kandidátky na primátora Prahy v komunálních volbách.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš argumentuje podobnou rétorikou, jako jeho opoziční kolegové. „Budeme s Piráty pracovat, ale i hlídat spolu s občanskou společností, jako jsme to dělali devět let od vzniku Pirátů až po současnost. Budeme tvrdou konstruktivní liberální opozicí a bojovat za svobodnou, vzdělanou, bohatou a digitálně propojenou společnost. Netřeba ztrácet naději,“ řekl k nové vládě Ivan Bartoš.

Nováčkům ve sněmovně nejvíce vadí na programovém prohlášení, že v něm chybí priorita vzdělání. To je podle Ivana Bartoše „podmíněno investicemi do školství a hlavně do pedagogů“. Bartoš zdůraznil, že pokud je Česko v něčem bohaté, tak jsou to právě mozky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Nepotřebujeme obecné referendum. Prahu získáme zpět, věří šéf ODS Fiala

Vláda s komunisty je koncem první České republiky, říká opozice


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.