Nepotřebujeme obecné referendum. Prahu získáme zpět, věří šéf ODS Fiala

TÝDENÍK ECHO

Nepotřebujeme obecné referendum. Prahu získáme zpět, věří šéf ODS FialaROZHOVOR 1
Domov
Martin Weiss
Sdílet:

Vůbec nepochybuji o tom, že Občanská demokratická strana bude zase sestavovat vládu a určovat, co se v naší zemi bude dít, říká Petr Fiala, po Václavu Klausovi, Mirku Topolánkovi, Petru Nečasovi a Martinu Kubovi pátý muž stojící v čele partaje, jež na naší politické scéně funguje už sedmadvacet let. Když předsednickou funkci v roce 2014 přebíral, největší voličskou ztrátu měla ODS ve velkých městech. Tam ji chce vrátit. V Praze má ambici letošní komunální volby vyhrát.

Prezident Zeman už podruhé jmenoval premiérem člověka, který nemá většinu v Poslanecké sněmovně. V kterém momentě bychom přestali být parlamentní demokracií?

Jsem přesvědčen, že ještě jsme parlamentní demokracií, že ještě můžeme všechny ty nástroje, které parlamentní demokracie má, využívat. My jsme tu už měli jeden pokus o proměnu našeho parlamentního systému v jakousi poloprezidentskou republiku. Uskutečnil se v průběhu roku 2013 a jeho strůjce, prezident Zeman, v něm neuspěl. Uděláme všechno pro to, aby to tak bylo i teď. Stále silněji se v očích lidí profilujeme jako alternativa k hnutí ANO a jsem přesvědčen, že v příštích volbách budou lidé rozhodovat mezi tím, jestli příští vládu bude sestavovat hnutí ANO, nebo ODS.

Bylo by namístě pokusit se novelizovat ústavu a mechanismy pro jmenování vlády zpřesnit?

Ne. Myslím si, že by bylo namístě dodržet ústavu. Ti, kdo volají po zpřesnění ústavy, se dopouštějí stejné chyby, jakou je zatížen celý náš právní systém. Když je nějaký problém, tak se řeší tím, že se přidají další pravidla, regulace. Ústava neobsahuje některé termíny prostě proto, že by nikoho nenapadlo pochybovat o tom, že třeba situace, kdy je vláda bez důvěry, musí trvat co nejkratší dobu. A všichni aktéři demokratické politiky mají povinnost se snažit najít z takové situace východisko.

Kdyby všichni dodržovali ducha parlamentní demokracie, tak třeba ani žádná ústava nemusí být. Ani v současné situaci nenajdete experta, který by řekl natvrdo, že je ústava porušována, a přitom ten stav považujeme za nepřijatelný.

To je otázka nějaké hranice. Nicméně tohle není normální situace. Normální situace je vláda, která se opírá o většinu v Poslanecké sněmovně, má důvěru a odráží důsledky voleb. A tak to musí být, to je jednoduchý princip, naprosto srozumitelný a logický. A je vidět, že i lidé, kteří třeba politiku nesledují intenzivně, už teď mají pocit, že ta situace v pořádku není, a to je dobře.

Na něco přece v ústavě termíny jsou, třeba na požádání o důvěru. Není to základní věc?

Já bych jako konzervativní politik byl velmi opatrný k rozpoutání debaty o změnách ústavy. Nechme ústavu, jaká je, a snažme se ji naplňovat a dodržovat. Když opakovaně zjistíme, že to nejde nebo že tam něco chybí, tak je legitimní debata o tom, jak tu ústavu změnit. Ale podle mě v takovéto situaci nejsme, tato situace je způsobena pouze tím, že si Miloš Zeman s Andrejem Babišem vytvořili mocenský pakt a drží jako rukojmí svých zájmů v šachu celou zemi. A to nevyřeší žádná změna ústavy, to vyřeší tlak všech, kterým záleží na demokratické politice, aby tato situace trvala co nejkratší dobu.

Pokračování rozhovoru si můžete přečíst na stránkách EchoPrime již nyní. Rozhovor vyjde také v Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články