Zásah v Sýrii rozdělil politickou scénu. Kdo je pro Západ a kdo souhlasí s Moskvou?

Útok na syrský chemický program

Zásah v Sýrii rozdělil politickou scénu. Kdo je pro Západ a kdo souhlasí s Moskvou?AKTUALIZOVÁNO
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

České schizma pokračuje. Politická scéna se v reakcích na útok USA, Francie a Velké Británie na syrský chemický program rozpadla na dva bloky. První z nich se postavil na stranu Ruska a útok v Sýrii odsoudil. Sem se zařadil prezident Miloš Zeman, komunisté a SPD. K útoku se kriticky staví i ČSSD a po schůzce se Zemanem otočil i premiér v demisi Andrej Babiš. Podporu spojencům naopak vyjádřili ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO), ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO), ODS, lidovci, TOP 09 a STAN. Zdrženlivě vystupují Piráti.

Premiér v demisi Babiš o víkendu postoj k útoku v Sýrii obratem změnil. Za to jej část opozice kritizuje. „Pochopí naši spojenci změnu názoru vlády na útok v Sýrii během 24 hodin? Stačila jedna návštěva v Lánech. Točíme se jak korouhvička ve větru a výrazně nás to v zahraničí poškozuje! Podpora spojenců musí být jednoznačná,“ komentoval Babišovu otočku například lidovecký poslanec Marek Výborný. „Tohle si nezaslouží ani česká, ani světová veřejnost,“ uvedl na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

K útoku v Sýrii došlo v sobotu 14. dubna. Šlo o reakci USA, Francie a Velké Británie na incident ze 7. dubna v Dúmě, kde syrská armáda údajně použila chemické zbraně. Přitom 7. dubna zahynuly desítky lidí, podle Západu při něm syrský režim použil chlor i sarin. Ruský prezident Vladimir Putin raketový útok spojenců „co nejdůrazněji“ odsoudil.

V sobotu Babiš útok podpořil. Hovořil o nevyhnutelnosti zásahu, ale v neděli svá slova krotil. „Zaznamenal jsem, že naši dva ministři soutěžili v prohlášeních a pořádali různé konference,“ prohlásil Babiš. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit,“ řekl také. V pondělí Babiš doplnil, že nálet v Sýrii má odradit od chemických útoků. „Útok má odstrašit od používání chemických zbraní. Nicméně si myslím, že Evropa udělala chybu, když ten region přenechala politickému vlivu Turecka, Ruska a Íránu. Měli jsme být aktivnější a hned po nástupu prezidenta (USA Donalda) Trumpa jsme se měli snažit dostat za jednací stůl všechny aktéry včetně Ruska. Doufejme, že tím skončí útoky chemickými zbraněmi, ale obávám se, že to nevyřeší problém v Sýrii jako takový,“ řekl dnes Babiš na dotaz, jaké je stanovisko Česka k zásahu v Sýrii.

Dále čtěte: Babiš otočil. V sobotu útok v Sýrii podpořil, v neděli za podporu zepsul ministry

Kritická je i ČSSD a Piráti, kteří hovoří o nutnosti politického řešení. „Prezident Trump si servítky nebral, ale vojenský zásah je vždy poslední způsob řešení. Zásah nepovažuji za něco, co by kohokoli donutilo k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením,“ napsal na Twitter předseda Pirátů Ivan Bartoš. Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) o akci řekl, že šlo o divadelní demonstraci síly bez valného smyslu a dlouhodobějšího plánu.

„Tomahawky udeřily v Sýrii: vlk se nažral a koza zůstala celá. Donaldu Trumpovi zřejmě generálové rozmluvili pouštět se do něčeho většího a Rusům se zase brnklo předem. Viděli jsme divadelní demonstraci síly bez valného smyslu a dlouhodobějšího plánu. Chudáci obyčejní Syřané!,“ uvedl Zaorálek.

Předseda ČSSD Jan Hamáček zvolil kritičtější slova. „Chemický útok v Dúmá je odsouzeníhodný. Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu RB OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání,“ napsal Hamáček na Twitteru. O den později připomněl někdejší výrok amerického prezidenta Donalda Trumpu, kde se k případnému zásahu proti Sýrii staví odmítavě.

Útok na chemické zařízení v Sýrii, o němž debatovali i ministři zahraničí členských zemí EU, názorově dělí i některé politiky uvnitř stran. Předseda ODS Petr Fiala se za USA, Francii i Británii jednoznačně postavil. „Společná akce USA, VB a FR v Sýrii je správnou reakcí,“ uvedl Fiala v sobotu. Poslanec za ODS Václav Klaus ml. ale na svém blogu napsal, že sobotní útok v Sýrii zatáhl „celý svět na kraj války“.

Používání chemických zbraní je nepřijatelné

Jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné, porušuje mezinárodní právo a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. Shodli se na tom v pondělí ministři zahraničí členských zemí EU s tím, že poslední zprávy o používání takových zbraní v Sýrii jsou šokující a musejí být plně a nezávisle vyšetřeny.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky dopoledne v Lucembursku odsouhlasili závěry týkající se chemického odzbrojení a nešíření těchto zbraní. Útok ze 7. dubna v syrské Dúmě, při němž byly zřejmě právě chemické zbraně použity, už vedl k sobotnímu útoku USA, Francie a Británie na zařízení související s chemickým programem syrského režimu prezidenta Bašára Asada.

Všechny členské země EU prosazují naprostý zákaz a celosvětovou likvidaci chemických zbraní. Používání chemických látek státy i nestátními aktéry jako zbraně je podle unie „odporné a odsouzeníhodné“ za jakýchkoliv okolností, porušuje mezinárodní právo a může představovat válečný zločin a zločin proti lidskosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Krvavá lázeň bez konce

Česko je spolehlivý spojenec. Stropnický vyslechl chválu z USA za postoj k Sýrii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články