Chceme prodavačku, ne prodavače. Belgický obchod slízl tučnou pokutu za diskriminaci

stížnost na diskriminaci

Chceme prodavačku, ne prodavače. Belgický obchod slízl tučnou pokutu za diskriminaciNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Více než 13 000 eur (přibližně 340 000 korun) musí zaplatit obchod v belgické Lovani jako odškodné za to, že se při náboru nových zaměstnanců dopustil diskriminace. Na tu si stěžoval jeden z uchazečů, který nebyl přijat. Jeho žádost  zamítli proto, že obchod preferoval ženské kandidátky, informuje BBC.

Muž svou stížnost zaslal belgickému úřad pro genderovou rovnost (IGVM). Ten se s případem obrátil na tamější pracovní soud, u nějž případ vyhrál. Muž tak nyní dostane částku, kterou by si v obchodě na požadované pozici skladníka vydělal za půl roku. Kromě odškodného musí obchod zaplatit příspěvek jedno euro úřadu IGVM.

Obchod při hledání zaměstnanců neuvedl, zda je pozice určena pro muže či ženy. Podobně jeho zástupci argumentovali i u soudu. Uvedli, že ve výběrovém řízení našli ženu, která se na pozici hodila více než neúspěšný kandidát. To ovšem muž odmítal. Diskriminační byl podle něho e-mail, kterým mu společnost oznámila výsledek výběrového řízení – společnost v něm uváděla, že shání novou kolegyni.

Institut, na který se muž obrátil, řeší ročně více než sto podobných případů. Podle právničky muže Pauline Loeckxové se s odmítnutím z těchto důvodů setkávají častěji ženy, problémy činí zejména osobní otázky na plánování těhotenství. Množství stížností od mužů a žen, kteří se na úřad obrátí, se však téměř neliší – v roce 2017 byly řešeny stížnosti 50 mužů a 60 žen.

Loeckxová dodává, že většina podání je vyřešena mimosoudní cestou. „Muži si nejčastěji stěžují na odmítnutí ze strany obchodů, kosmetických salonů či mateřských škol. U žen jde například o přepravní firmy či provozovatele taxislužby, řekla právnička BBC.

Ke stížnostem na diskriminaci uchazečů do zaměstnání dochází i z mnoha dalších důvodů, mimo jiné náboženských. V polovině srpna si na postup zaměstnavatele stěžovala mladá žena ze Švédska. Ta se ucházela o místo překladatelky. Firma však pohovor s ženou muslimského vyznání ukončila poté, co zaměstnavateli odmítla podat ruku. Firma argumentovala nutností rovného přístupu ke všem zaměstnancům bez ohledu na pohlaví. Žena se však obrátila na soud, podle něhož se firma dopustila diskriminace a je povinna zaplatit pokutu. O případu jsme informovali zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Sexy“ fanynky i obtěžované novinářky. Sexismus je hlavní problém MS v Rusku, tvrdí FIFA

Známý bojovník za rovnost žen obviněn ze sexismu a homofobie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články