1 Verdikt švédského soudu

Muslimka odmítla při pohovoru podat ruku. Firma jí musí zaplatit odškodné

, NOVÉ

Témata: , ,

Švédská muslimka vyhrála soud poté, co její pracovní pohovor předčasně skončil, když odmítla během schůzky muži z překladatelské firmy z náboženských důvodů podat ruku a místo toho položila ruku na srdce. Společnost, ve které žena chtěla pracovat, ji nyní musí finančně odškodnit. Na případ upozornila BBC.

Čtyřiadvacetiletá Farah Alhajeh chtěla pracovat v jedné z firem ve městě Uppsala jako překladatelka, během pracovního pohovoru však odmítla podat jednomu z mužů ruku a místo toho si položila ruku do míst, kde se nachází srdce. Jenže to se zaměstnavateli nelíbilo a pohovor s uchazečkou o zaměstnání ukončil.

Švédský soud rozhodl, že se společnost dopustila diskriminace a musí mladé muslimce zaplatit odškodné ve výši 40 tisíc švédských korun, což je v přepočtu zhruba 98 tisíc českých korun.

Zatímco podání ruky je v Evropě tradiční záležitost, někteří muslimové se vyhýbají kvůli své víře fyzickému styku se zástupci opačného pohlaví. Podle švédského soudu by společnost měla zacházet s lidmi rovně nezávisle na pohlaví, ne však pouze podáním rukou.

„V mé zemi (Švédsku) není možné zacházet s muži a ženami odlišně. Respektuji to a je to důvod, proč nemám fyzický kontakt s muži nebo ženami. Mohu žít zároveň podle pravidel mého náboženství a také zákonů země, ve které žiji,“ citovala BBC slova čtyřiadvacetileté ženy, která vyhrála soudní spor.

Čtěte také: Známý bojovník za rovnost žen obviněn ze sexismu

Z nového čísla Ve vyšším zájmu Evropy. Brusel našel dohodu s Poláky a Maďary. Svezou se i Češi?

Echo týdne: Tarantino, Lenin a Sparta ● Komentář: Johnsonův tým snů ● Rozhovor: Nejsem Kalouskova loutka ● Recenze: V magickém trojúhelníku ● Civilizace: Americké vrtulníky pro české vojáky

Krize bydlení se vyhrocuje Může za ni neschopný a pomalý stát
Jeffrey Epstein a americký nový feudalismus Komu se ulevilo smrtí muže, který zneužíval nezletilé dívky
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.