Muslimka odmítla při pohovoru podat ruku. Firma jí musí zaplatit odškodné

Muslimka odmítla při pohovoru podat ruku. Firma jí musí zaplatit odškodnéNOVÉ
Farah Alhajeh Foto:

Foto: Facebookový profil Farah Alhajeh

Svět

Verdikt švédského soudu

drb

Švédská muslimka vyhrála soud poté, co její pracovní pohovor předčasně skončil, když odmítla během schůzky muži z překladatelské firmy z náboženských důvodů podat ruku a místo toho položila ruku na srdce. Společnost, ve které žena chtěla pracovat, ji nyní musí finančně odškodnit. Na případ upozornila BBC.

Čtyřiadvacetiletá Farah Alhajeh chtěla pracovat v jedné z firem ve městě Uppsala jako překladatelka, během pracovního pohovoru však odmítla podat jednomu z mužů ruku a místo toho si položila ruku do míst, kde se nachází srdce. Jenže to se zaměstnavateli nelíbilo a pohovor s uchazečkou o zaměstnání ukončil.

Švédský soud rozhodl, že se společnost dopustila diskriminace a musí mladé muslimce zaplatit odškodné ve výši 40 tisíc švédských korun, což je v přepočtu zhruba 98 tisíc českých korun.

Zatímco podání ruky je v Evropě tradiční záležitost, někteří muslimové se vyhýbají kvůli své víře fyzickému styku se zástupci opačného pohlaví. Podle švédského soudu by společnost měla zacházet s lidmi rovně nezávisle na pohlaví, ne však pouze podáním rukou.

„V mé zemi (Švédsku) není možné zacházet s muži a ženami odlišně. Respektuji to a je to důvod, proč nemám fyzický kontakt s muži nebo ženami. Mohu žít zároveň podle pravidel mého náboženství a také zákonů země, ve které žiji,“ citovala BBC slova čtyřiadvacetileté ženy, která vyhrála soudní spor.

Čtěte také: Známý bojovník za rovnost žen obviněn ze sexismu

Související články