2 Boj s exkrementismem

Afrika jako jedna velká kadibudka – nemoci i pokálené pláže. Ghanská média tlačí úřady k řešení

, NOVÉ

Témata: , , ,

Katastrofální hygienické podmínky, šíření nebezpečných nemocí a nesnesitelný zápach. Taková je situace v Ghaně na západě Afriky. Důvodem je chybějící kanalizační systém a toalety. Sami občané jsou pak zvyklí vykonávat svou potřebu prakticky všude možně - na ulicích, na polích, na plážích. Ghanská média nyní začala bít na poplach a vyzývají úřady, aby se daly s otřesným stavem tamních podmínek do boje. S informacemi přišel německý server Deutsche Welle (DW).

Ghana je typickým příkladem africké země, jež zůstává v řadě směrů zaostalá. Podle údajů Světové zdravotnické organizace zde má omezený přístup k toaletám asi 85 procent obyvatel země. 5,7 milionu z nich ho pak mají zcela zamezen a svou potřebu tak vykonávají na veřejnosti. Nicméně, podobná situace vládne v mnoha zemích černého kontinentu. Na dlouhodobý problém nyní poukazují ghanská média.

„Na to, že země dosáhla nezávislosti již před 61 lety, je hanebné, trapné, ostudné, nechutné a nemyslitelné, že největší nebezpečí pro zdraví a obecnou kvalitu života našich obyvatel si způsobujeme sami,“ píše ghanský list The Finder. Pozastavuje se například nad tím, že většina domů se staví bez toalet. Důvod? Postavit dům s toaletou je asi o 230 dolarů (asi 5100 Kč) dražší, což si většina Ghaňanů nemůže dovolit.

Veřejných toalet je v zemi takový nedostatek, že se na ně stojí fronty, které není každý ochoten vystát.„Některé děti kálejí do igelitových pytlíků a odhazují je, kde je napadne,“ cituje DW tamního občana Simona Keelsona. Takové hygienické podmínky s sebou zákonitě přinášejí zdravotní rizika. Výkaly totiž vábí hmyz, který přenáší onemocnění jako třeba choleru. „Kálení na veřejnosti je velmi závažnou zdravotní hrozbou pro děti i matky,“ nechal se slyšet Attah Arin, zástupce nevládní koalice pro vodu a sanaci.

V současnosti se v zemi rozjíždí kampaň na vyřešení problému nedostatku toalet. Sdružení tamních médií již otevřeně vyzvalo prezidenta Nanu Akufa-Adda, aby určil termín, do kdy problém vyřeší. Vláda prý již několik let schvaluje zákony mířící ke zlepšení hygienické situace, v praxi se však nijak neprojevují. "Přidáváme se k této kampani, abychom dali vládě vědět, že víme o existenci těchto zákonů, a měla by je tedy naplňovat a poskytnout finance tam, kde jsou potřeba,“ řekl k věci zástupce sdružení Justice Adoboe.

Úřady přiznávají ještě jednu neblahou skutečnost spojenou s tristním nedostatkem ghanských kanalizací. Pokálené pláže odpuzují turisty, kteří by ho země přivezli potřebné peníze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ghanský reprezentant znásilnil ve Švédsku dvě nezletilé dívky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.