2 Vánoční kometa

Vánoční kometa. O adventní neděli zažijeme jeden z nejbližších přeletů vlasatice v historii

, NOVÉ

Témata: ,

Jedním ze symbolů nejen českých Vánoc bývá kometa. Je tedy příhodné, že kolem Země proletí během této adventní neděle (16. prosince) kometa 46P Wirtanen přezdívaná „vánoční kometa“. Půjde o desátý nejbližší průlet komety kolem Země od roku 1950. Nejzářivější kometa za posledních pět let, jež má azurově-zelenou barvu, se bude pohybovat ve vzdálenosti zhruba třicetinásobku distance mezi Zemí a Měsícem, jež činí 384 400 kilometrů. Tak blízký přelet se neuskuteční přibližně dalších 20 let, píše CNN.

Při svém obíhání kolem Slunce se „vánoční kometa“ se objevuje na naší obloze jednou za pět let. Nejblíže naší mateřské hvězdě byla letos 12. prosince. Kometa je pojmenovaná podle amerického astronoma, který ji poprvé pozoroval v roce 1948 - Carla Wirtanena. Kometa s označením 64P Wirtanen je nyní zhruba 11,6 milionu kilometrů od Země. 

Vědci upozorňují, že se lidé blízkého přeletu komety nemusejí obávat. Nebezpečí srážky se Zemí nehrozí, kometa, jejíž jádro má průměr pouhých 1,2 kilo metru, by ale při svém největším přiblížení k naší planetě mohla být viditelná pouhýma očima. Podle optimistických předpokladů by dokonce mohla být jednou z nejasnějších komet za posledních pět let.

V následujících dnech bude kometa hůře pozorovatelná, protože Měsíc bude dorůstat do úplňku a kometa začne slábnout. Lepší podmínky nastanou až ke konci roku, kdy Měsíc ustoupí na ranní oblohu a kometa se dostane do nadhlavníku. V té době už ale bude slabší a bude pozorovatelná jen dalekohledem.

Kometa Wirtanen je podle údajů České astronomické společnosti periodická, doba oběhu je nyní asi 5,4 roku. Mezi astronomy není neznámá, v roce 2003 k ní měla zamířit sonda Rosetta, ale odklady kvůli technickým potížím si vyžádaly volbu jiného cíle.

Kometa je malé těleso sluneční soustavy složené především z ledu a prachu. Velmi často jsou popisované jako „špinavé sněhové koule“ a z velké části je tvoří zmrzlý oxid uhličitý, metan a voda smíchaná s prachem a různými nerostnými látkami. Komety jsou známé pro své nápadné ohony. Ten je však u komety 64P Wirtanen jen nepatrný a bude pozorovatelný pouze teleskopem. 

Čtěte také: Zbourat železniční most? Neobjevujeme Ameriku, předci to řešili několikrát, říká architekt

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.