VIDEO: Jde to rychle. Roboti místo tažných psů i úctyhodné výkony ve skladu

Roboti z dílen Boston Dynamics

VIDEO: Jde to rychle. Roboti místo tažných psů i úctyhodné výkony ve skladuVIDEO UVNITŘ
„Smečka“ čtyřnohých robotů SpotMini vlečou nákladní vůz Foto:

REPROFOTO: Youtube / Boston Dynamics

Tech

Nahradí roboti v budoucnu pracovní sílu v továrnách? Tato myšlenka je možná blíže, než si mnozí chtějí připustit. Umělá inteligence i robotika se každým dnem posouvají rychle kupředu, což dobře demonstruje třeba společnost Boston Dynamics. Ta nedávno zveřejnila dvojici videí, ve kterých její roboti předvádí úctyhodné výkony. A slibují další rychlý posun ve vývoji.

Americká firma podrobila své populární čtyřnohé roboty SpotMini zajímavému experimentu – kolik jich je třeba k odtažení náklaďáku? Jak video níže názorně ukazuje, stačí deset těchto „robotických psů“, kterým nedělá problém ani mírný kopec. Test se odehrál na parkovišti Boston Dynamics, v náklaďáku se pak z bezpečnostních důvodů nacházel i řidič, robotímu spřežení nicméně nijak nepomáhal.

SpotMini se pozornosti dočkal již mnohem dříve díky své pestré škále funkcí. Díky své robotické paži dokáže téměř bezchybně manipulovat s řadou větších či menších předmětů, celkově unese něco přes 13 kilogramů nákladu. Problém mu nedělá ani pohyb po schodech či na ledě, což z něj má udělat univerzálního pomocníka do všech pracovních podmínek. V neposlední řadě dokáže robot zatancovat (viz video níže) a případně se zvednout zpět na nohy, když ho někdo shodí na bok.

Téměř 30kilový čtyřnohý robot vydrží na jedno nabití až necelé dvě hodiny, byť se tento údaj značně odvíjí od prováděné aktivity. Právě kapacita baterie je jedna z překážek, kterou se snaží inženýři vyřešit, aby byl robot schopný odpracovat několikahodinové směny. Zda se robot časem bude přístupný i široké veřejnosti, je stále předmětem diskuze vedení společnosti i technologických nadšenců. Údajně má jít ale do prodeje už v druhé polovině tohoto roku.

Dosud nejpraktičtější robot? Skladník Handle

SpotMini samozřejmě není jediný model, na kterém Boston Dynamics pracuje. Pár týdnů nazpět firma zveřejnila jiné video, v němž demonstruje schopnosti robotího skladníka Handle. Ten se veřejnosti zjevil už v roce 2017, po dalším dvouletém vývoji se ale robot dočkal nové verze s vylepšenými funkcemi a výkonem. Ačkoliv nevypadá tak rozkošně jako SpotMini, soudě podle videa je mnohem obstojnějším pracovníkem.

Na zveřejněných záběrech Handle přesouvá krabice pomocí jednoho velkého ramena s přísavky a úhledně je srovnává na paletu. Citlivé senzory robotovi slouží jako oči, rychlý pohyb mu zajišťuje dvojice kol poháněné silným motorem, stabilitu pak závaží na „zadku“ robota. Každá krabice vážila kolem 5 kilogramů, Handle nicméně zvládne unést dvakrát těžší předměty. Robotické rameno dosáhne do vzdálenosti až 1,2 metrů, do výšky až 1,7 metrů.

Oproti SpotMini vydrží Handle na jedno nabití kolem čtyř hodin, se speciální baterií v závaží by ale mohl fungovat i dvakrát déle. Proto mají tento model v hledáčku desítky firem po celém světě – dle prvních ohlasů je ze všech výtvorů z dílen Boston Dynamics nejpraktičtější na práci do skladů. Pokud má nějaký robot nahradit pracovní sílu, má to být pravě Handle.

Humanoidním modelům neodzvonilo

Dosud nejznámějším robotem, kterého americká společnost kdy představila, ale stále zůstává Atlas. Stroj připomínající svým vzhledem člověka si získal fanoušky technologií i naprosté laiky svými pohybovými schopnostmi. Nedělá mu problém přeskočit položené klády ani vyvýšené platformy.

„Kontrolní software zapojuje celé tělo včetně nohou, paží a trupu, aby využilo energii a sílu k přeskočení klády a vyběhnutí po schodech, aniž by zpomalilo,“ uvádí k tomu firma. „Atlas používá počítačové vidění, aby se zorientoval v prostoru s odkazem k záchytným bodům.“

Robot Atlas se vyrábí technologií 3D tisku, aby se ušetřilo na hmotnosti a prostoru, který zabírá. Vysoký je 150 centimetrů a váží 75 kilogramů. Dokáže odhadovat vzdálenosti a podle Boston Dynamics se hodí k plnění úkolů i ve složitém terénu. Může například přenášet náklad o váze až 11 kilogramů. Umí držet rovnováhu a když se převrátí, dokáže sám vstát, stojí v popisku firmy.

Boston Dynamics je americká inženýrská společnost specializující se na oblast robotiky. Založena byla v roce 1992 jako vyčleněné těleso z univerzity Massachusettský technologický institut (MIT). Sídlí ve Walthamu, položeném západně od Bostonu, ve státě Massachusetts.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Budoucnost dezinformací děsí i experty. „Deepfake“ nerozeznáte od reality

Sdílená kola a koloběžky jsou in. Najezdily statisíce kilometrů a zájem o ně roste