Prezident Zeman doufá, že se Huawei bude podílet na digitalizaci Česka
Prezident se šéfem Huawei
Prezident Miloš Zeman v sobotu v Číně vyjádřil naději, že se společnost Huawei bude v České republice podílet na digitalizaci, včetně sítí páté generace (5G). Po schůzce s výkonným ředitelem firmy Žen Čeng-fejem také zopakoval názor, že obviňování této společnosti není podloženo důkazy. V tiskové zprávě to uvedl prezidentův mluvčí.
„Samozřejmě a logicky předmětem jednání byly investice této společnosti v České republice,“ řekl českým novinářům v Pekingu mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj vyslovil solidaritu s firmou a také názor, že „kampaň, která je proti ní vedená, není opřena o žádné věcné důkazy“.
„Pokud jde o čínskou stranu, ta ubezpečila, že technologie společnosti Huawei nejsou využívány ke špionáži a nejsou využívány k takzvaným zadním vrátkům,“ řekl mluvčí.
Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou jeho technologie znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Huawei to odmítá.
Zeman se firmy Huawei zastal v Pekingu například v pátek na česko-čínském hospodářském fóru. Firma je podle něj „příliš úspěšná“. „A přesně to vyvolává závist. Pokud někdo tuto firmu obviňuje z toho, že představuje riziko, aniž by k tomu měl seriózní důkazy, považuji to za nekalou obchodní soutěž,“ řekl Zeman.
Firmu Huawei obvinily Spojené státy, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Podle britského listu The Times se americká tajná služba CIA domnívá, že Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány. Huawei kritizují i další západní země a některé zvažují, že využívání jejích technologií omezí. Jiné státy Evropské unie ale tyto obavy nesdílejí.
Před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil. Ovčáček řekl, že se o tomto tématu mluvilo i v sobotu.
Se zástupcem Huawei se v minulosti setkal i premiér Andrej Babiš. Ve švýcarském Davosu jednal koncem ledna s předsedou představenstva firmy Kenem Hu.
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej se setrvale drží dále z očí veřejnosti. Letos v lednu poprvé po několika letech promluvil ve měste Šen-čen se zahraničními médii a odmítl přitom obvinění Západu, že se jeho firma podílí na čínské špionáži. Při setkání se zahraničními novináři Žen prohlásil, že případné žádosti čínské vlády o předání důvěrných informací o zahraničních zákaznících by firma Huawei odmítla. "Miluji svou zemi a podporuji komunistickou stranu. Neudělal bych ale nic, co by poškodilo jinou zemi světa," řekl 74letý bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. "Mezi mými politickými názory a podnikatelskou činností firmy Huawei neexistuje žádná spojitost," dodal Žen Čeng-fej.
Loni začátkem prosince byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele společnosti Huawei Meng Wan-čou. Zadržena byla na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v polovině prosince propustil za přísných podmínek na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun).
Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Firma je mimo jiné největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory.