Francie nechce celostátní karanténu. Zavádí povinné roušky v Paříži i Marseille
OMEZENÍ VE FRANCII
Nošení roušek je od pátku kvůli šíření koronaviru povinné v celé Paříži. Oznámil to ve čtvrtek francouzský premiér Jean Castex. Nevyloučil přitom, že by se povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa mohla rozšířit i na další velká města. Rozhodný postup vlády je podle Castexe nyní nutný kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem. Za poslední den evidovaly úřady více než 6000 infikovaných, což je nejvyšší denní bilance od března a současně druhá nejvyšší za celou dobu epidemie v zemi.
Dosud se roušky musely v Paříži nosit jen na některých rušných ulicích a náměstích a na některých místech hojně navštěvovaných turisty. Na seznamu byl například pahorek Montmartre či nábřeží Seiny. Nyní se má opatření rozšířit na celé hlavní město.
Opatření vstupují v platnost v pátek a vztahují se na samotnou Paříž a její nejbližší okolí, tedy tři sousední departementy Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne. Dohromady se tak týkají zhruba sedmi milionů lidí.
Místostarostka Paříže Anne Souyrisová rozhlasové stanici France Info řekla, že ve francouzském hlavním městě nebude možné si sundat roušku ani v případě, kdy si člověk bude chtít zapálit nebo sníst sendvič. Nadále ale bude povoleno „udělat si piknik v parku“. Roušku však bude nutné znovu okamžitě nasadit, „jakmile člověk vstane“.
Povinnost se netýká sportovců a dětí mladších 11 let
Z povinnosti nosit roušku v Paříži jsou vyňati cyklisté, běžci a další lidé provozující venku pohybové aktivity. Roušku nemusí mít ani děti mladší 11 let. Upřesnila to dnes pařížská policejní prefektura.
Pařížská policie ujistila, že její příslušníci budou před udělováním pokut na přestupky nejdříve slovně upozorňovat, protože mnozí lidé jsou změnami pravidel zmateni. Například chodci nebo lidé na skútrech a motocyklech roušky mít musí, zatímco řidiči automobilů nikoli.
Policie rovněž varovala, že podnikům, jejichž zákazníci nebudou nařízení respektovat, bude hrozit uzavření. Pařížská starostka Anne Hidalgová prostřednictvím twitteru slíbila středoškolákům, že budou mít k dispozici omyvatelné roušky, jakmile se 1. září vrátí do škol.
Francouzské úřady naposledy zaznamenaly více než 6000 nově infikovaných covidem-19, což je nejvyšší denní bilance od března a současně druhá nejvyšší za celou dobu epidemie v zemi.
Roušky se nosí už i v Marseille
Už v úterý oznámil prefekt jihofrancouzského regionu Provence-Alpes-Côte-d‘Azur, že se roušky budou povinně nosit v Marseille, druhém největším městě Francie. Restaurace a bary budou nově muset v přístavním městě a jeho okolí zavřít už hodinu před půlnocí.
Epidemie covidu-19 podle Castexe ve Francii opět nabírá na síle. Reprodukční číslo, které udává kolik jeden infikovaný nakazí dalších lidí, se dostalo k hodnotě 1,4. „Šíření epidemie může být exponenciální, pokud nebudeme reagovat rychle,“ uvedl předseda francouzské vlády.
K opatření v Paříži i v Marseille úřady přistoupily proto, že zde počet nakažených opět překročil 50 osob na 100.000. Premiér navíc nevyloučil, že se povinné roušky zavedou i v dalších velkých městech v 21 francouzských departementech z celkových 101, kde se virus SARS-CoV-2 aktivně šíří.
Castex znovu vyzval Francouze, aby se podíleli na boji s koronavirem a svědomitě nosili roušky tam, kde je to nařízené i doporučené. Policisté podle něj denně pokutují 700 lidí kvůli porušení pravidel zakrývání nosu a úst. Prarodiče by podle dnešního premiérova doporučení neměli vyzvedávat vnoučata ze škol, kam se žáci vrátí příští týden.
Vláda podle Castexe doufá, že se na podzim vyhne celostátní karanténě, kterou zavedla v březnu, vyloučit se to ale nedá.
Ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že nákaza se za posledních 24 hodin prokázala u 6111 lidí. Vyšší denní přírůstek zaznamenaly úřady pouze 30. března, kdy přibylo 7578 infikovaných. Od počátku epidemie se v zemi s 67 miliony obyvatel podle vládních údajů nakazilo celkem už 259.698 osob. S covidem-19 ve Francii zemřelo 30.576 infikovaných, z toho 32 za poslední den.