Žádné jádro a 15 milionů elektromobilů. S novou vládou hrozí Německu nedostatek proudu
TĚŽCE SPLNITELNÉ CÍLE
Podle ambiciózních plánů nové německé vlády, v níž zasednou sociální demokraté, Zelení a liberálové z FDP, by v roce 2030 mělo 80 % vyprodukované energie u západních sousedů Česka pocházet z obnovitelných zdrojů. Někteří vědci však upozorňují, že může hrozit nedostatek elektřiny. Její spotřeba totiž čím dál více roste.
Poslední uhelná elektrárna má být v Německu odstavena již v roce 2030, což je o osm let dříve, než se plánovalo. K tomu má být 80 % vyrobené energie z obnovitelných zdrojů a ještě má po celé spolkové republice jezdit alespoň 15 milionů elektromobilů. V koaliční smlouvě se k tomu zavazuje budoucí německá vláda.
S nárůstem počtu elektromobilů však souvisí i výrazný nárůst spotřeby energie, kterou nejen elektromobily na svůj provoz potřebují. Co vše by muselo nastat, aby mělo Německo dostatek elektřiny, kterou bude pro své obyvatelstvo potřebovat?
Podle propočtů Ústavu energetické ekonomiky Univerzity Kolín nad Rýnem (EWI) pro deník Handelsblatt by musely být do roku 2030 vystavěny plynové elektrárny s výkonem 23 gigawatt. To podle výpočtů odpovídá výkonu 23 jaderných elektráren.
„Spolková agentura pro sítě uvádí, že se do roku 2023 plánuje přidat 2,3 gigawatt kapacit plynových elektráren. Do roku 2030 by se tento počet tedy měl zvýšit desetkrát, což je bezpochyby velký výkon,“ upozorňuje expert EWI Max Gierkink. Kromě toho je třeba rozšířit počet slunečních a větrných elektráren o množství, které v Německu dosud nebylo zaznamenáno.
Jen kapacita fotovoltaických elektráren by do roku 2030 měla vzrůst ze současných 54 na 200 gigawatt, což znamená průměrně ročně přidat kapacitu 14,6 gigawatt. Dosud se nejvíc podařilo Německu meziročně tuto kapacitu navýšit v roce 2012, kdy však tento nárůst činil 7,9 gigawatt. Vědci tak na základě těchto dat upozorňují, že dosáhnout cílů, jež si nová německá vláda vytyčila, nebude jednoduché.
„Všem musí být jasné: Cíle koaliční dohody v oblasti energetických zdrojů jsou velmi ambiciózní,“ poznamenala Kerstin Andreaeová, výkonná ředitelka sdružení energetického průmyslu BDEW. Upozorňuje také na to, že k předčasnému ukončení těžby uhlí může dojít jen podmíněně.
Odborníci dále poukazují na cíl alespoň 15 milionů elektromobilů do roku 2030. Ve srovnání se současným počtem by to tak znamenalo, že by každé třetí auto bylo na baterie. A v roce 2025 už by bylo zhruba 17 z 20 nově registrovaných automobilů elektrických, vypočítává Max Gierking.
Německá spolková vláda přišla v rámci své koaliční dohody také s dalšími cíli. Chce například větší integraci Evropské unie, z níž by ráda vytvořila společenství integrované do federace. Informovali jsme o tom zde.