Čínská CEFC se zbavuje majetku za desítky miliard

Problémy CEFC

Čínská CEFC se zbavuje majetku za desítky miliardAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Čínský konglomerát CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že součástí tohoto portfolia jsou i nemovitosti v České republice, neposkytla však o nich žádné další informace.

Na prodej je podle zdrojů téměř stovka nemovitostí, včetně kancelářských budov, hotelů či průmyslových zařízení. Tyto nemovitosti leží převážně ve velkých čínských městech, některé se však nacházejí také v Evropě a ve Spojených státech.

CEFC v České republice spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Firma si Českou republiku vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit a zaměstnává v tuzemsku přes 4000 lidí.

CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. Firma je rovněž vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.

Kromě budov má CEFC v ČR mimo jiné významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha.

Plánovaný prodej se nedotkne nemovitostí vlastněných CEFC v Česku. ČTK to dnes řekl mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář.

Čtěte také: Jie Ťien-ming je vyšetřován, zjistil Mynář v Číně. CEFC nenavýší podíl v J&T

Kontrolu nad CEFC převzala Čína, Tvrdík vyřizuje pozdrav fanouškům Slavie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články