Moskva ukázala na Prahu: Látka, která otrávila Skripala, může být z Česka

Smrtící látka typu Novičok

Moskva ukázala na Prahu: Látka, která otrávila Skripala, může být z ČeskaAKTUALIZUJEME
Sergej Skripal Foto:

FOTO: Printscreen/Twitter/@4bitNEWS

1
Domov
Sdílet:

Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je podle ruské diplomacie Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to v sobotu řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala. Proti tvrzení se ohradil ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický s tím, že jde o nepravdivé manipulativní informace. Obvinění označila za absurdní i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

Jmenované země podle mluvčí od konce 90. let provádějí „intenzívní výzkum látek z projektu Novičok“. Podle dosavadních zpráv z ruských a západních zdrojů byla smrtící substance Novičok, kterou byl v Británii přiotráven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera, vyvinuta a vyrobena v Sovětském svazu v 70. nebo 80. letech minulého století.

„Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo Novičok,“ prohlásila podle agentury Interfax Zacharovová. Žádná takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito „jako symbol, šifra nebo kód“.

Prohlášení ruské mluvčí odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce látky Novičok Vila Mirzajanova probíhal její vývoj v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije nyní v USA.

Jak upozornil server Novinky.cz mluvčí ruského ministerstva zahraničí o České republice mluvila jen jednou, zatímco ostatní země jmenovala opakovaně.

Název Novičok je ze Západu, říká Zacharová

Podle nedávné informace listu Kommersant nervově paralyzující látku Novičok vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Za výsledek své práce dostali Leninovu cenu, jedno z nejvyšší sovětských vyznamenání.

„Nikdy v SSSR ani v Ruské federaci nebylo slovo Novičok v souvislosti s vývojem chemických substancí použito,“ řekla Zacharovová v ruské televizi a své tvrzení označila za „klíčové“. Název, který je ruským výrazem pro slovo nováček, „byl použit pro chemickou součást a pro materiál otravné látky na Západě“, dodala.

Manipulace informací, ohrazuje se Stropnický

„Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již v předchozích dnech na dezinformačním serveru Sputnik,“ uvedl na Twitteru ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO).

Stropnický v České televizi řekl, že může garantovat, že se u nás takové zbraně nenachází. „Je to naprosto bezprecedentní použití chemického plynu na půdě Evropy od druhé světové války. Česká republika dodržuje všechny mezinárodní dohody v tomto ohledu. Já mohu garantovat, že na území České republiky se žádné takové zbraně jiné ani starší generace nenacházejí. Samozřejmě je pravda, že máme velmi schopné chemiky, ale to jsou analytici,“ řekl. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová obvinění Česka označila za absurdní.

Podle bývalé náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého se Rusko jen snaží rozptýlit pozornost. Vyloučil, že by zdrojem Novičoku mohla být Česká republika. „Co se týká České republiky, je to vyloučeno. S těmito látkami se nepracovalo od konce osmdesátých let,“ řekl generál Šedivý pro ČT.

K situaci se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko,“ uvedl na Twitteru.

Spojování Slovenska s chemickými zbraněmi a jejich použitím odmítlo i slovenské ministerstvo zahraničí. „Útok na Skripala odsuzujeme a kategoricky odmítáme, že by s ním Slovenská republika měla cokoli společného. Rozhodně odmítáme, aby bylo Slovensko jakkoli spojováno s chemickými zbraněmi (...) a jejich použitím,“ uvedl Susko.

Slovenské ministerstvo obrany zároveň odmítlo, že by slovenské ozbrojené síly disponovaly látkou Novičok. „Pro výcvikové účely máme přesně stanovená množství standardních bojových látek, která jsou přísně kontrolována,“ sdělila Capáková. Dodala, že Slovensko pravidelně podstupuje kontroly v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Stejně tak odmítlo Švédsko. Švédsko „rozhodně odmítá nepřijatelné a nepodložené obvinění mluvčí ruského ministerstva zahraničí, že nervová látka použitá v Salisbury může mít původ ve Švédsku,“ napsala na twitteru šéfka švédské diplomacie Margot Wallströmová. „Rusko by místo toho mělo odpovědět na dotazy Spojeného království,“ upozornila ministryně na marné žádosti Londýna o vysvětlení incidentu.

Šestašedesátiletého muže a jeho třiatřicetiletou dceru našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Otráveni byli nervově paralytickou látkou. Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žil Skripal v Británii.

Na vyšetřování vraždy se podílí centrum ve Vyškově

Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově se podílí na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru. Centrum vypracovalo primární analýzu pro ostatní členy NATO, velení aliance v Bruselu ji centrum předložilo ve středu.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jde o víceméně automatický postup. „Pokud se v členské zemi NATO někde stane událost a je tam podezření na chemický nebo jakýkoli jiný útok, tak toto centrum má za úkol zpracovat analýzu a poslat ji do ústředí,“ řekl mluvčí televizi.

Rusko-britská diplomatická bouře

Vražda Sergeje Skripala rozpoutala britsko – ruskou diplomatickou roztržku. Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že otrávení dvojitého agenta s nejvyšší pravděpodobností nařídil osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml prohlášení vzápětí označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti. V neděli se v Rusku konají prezidentské volby, v nichž je Putin jasným favoritem.

Čtěte také: Rusko vrací úder. Kreml oznámil vyhoštění 23 britských diplomatů

Británie se zároveň rozhodla vypovědět 23 ruských diplomatů. Moskva v sobotu v reakci oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů, kteří mají na odjezd ze země týden. Ruské úřady zároveň odvolaly souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídily zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů – Britské rady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Johnson obvinil Putina, že útok na Skripala nařídil osobně

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články