Zbraně z Ukrajiny mohou získat zločinci, varoval britský kriminální úřad
ZBRANĚ Z UKRAJINY
Zbraně, které západní země dodávají Ukrajině čelící ruské agresi, mohou skončit v rukou zločineckých skupin nebo teroristů operujících v Británii. V rozhovoru s listem The Sunday Times na to upozornil šéf Národního kriminálního úřadu (NCA) Graeme Biggar. Bezpečnostní činitelé v Evropě sledují, zda se na černém trhu neobjevily kulomety, pistole nebo granáty.
Stejně jako v případě jakékoliv jiné války, existuje nebezpečí, že jako „vedlejší efekt“ dodávek zbraní bojujícím zemím se tato výzbroj dostane do rukou těm, kterým nemá. „Na konci konfliktu bývá nadbytek zbraní, které se pak dostávají k zločincům nebo teroristům,“ řekl Biggar. Tak se to stalo například po válkách v bývalé Jugoslávii v 90. letech minulého století.
Biggar také uvedl, že o věci jednal s ukrajinským policejním ředitelem Ihorem Klymenkem. „Navzdory tomu, že působí na přední linii, zabývají se válečnými zločiny a tak dále, se na tuto věc také velmi soustředí. Sledují, jaké zbraně v zemi jsou a kdo je má,“ dodal Biggar o práci ukrajinských vyšetřovatelů.
Podle Biggara zatím nejsou důkazy o tom, že by některé ze zbraní byly prodány zločincům. Britská NCA ale úzce spolupracuje s Europolem, agenturou Evropské unie zabývající se prevencí a potíráním organizovaného zločinu, a evropskými zeměmi.
NCA se zabývá vyšetřováním organizovaného zločinu, pašeráctví lidí, zbraní nebo drog, kybernetickou kriminalitou a rozsáhlejší hospodářskou kriminalitou. Biggar řekl, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu se úřad zaměřil na lidi, kteří nakládají s penězi s původem v Rusku. Takto policisté zatkli například Grahama Bonhama-Cartera, příbuzného herečky Heleny Bonhamové Carterové, kterého Spojené státy obvinily z napomáhání ruskému oligarchovi Olegu Děripasku vyhnout se americkým sankcím. Bonham-Carter se údajně snažil dostat umělecká díla patřící Děripaskovi z USA. Britský podnikatel popírá, že by se dopustil čehokoliv nezákonného.