Boj o Palacha. Petice proti využití jeho jména italskými neofašisty má 1100 podpisů

Boj o Palacha. Petice proti využití jeho jména italskými neofašisty má 1100 podpisůNOVÉ
Domov

Petice

Echo24

Více než tisícovka lidí podepsala zatím na internetu petici studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která se ohrazuje proti spojování jména Jana Palacha s připravovaným koncertem italských neofašistů. Text mimo jiné požaduje, aby se místní úřady distancovaly od jakékoli podpory koncertu, který se má konat 19. ledna ve Veroně.

Informace o koncertu, na němž mají podle listu La Repubblica zahrát skupiny oblíbené mezi stoupenci italské krajní pravice, vyvolala již na přelomu roku nesouhlas některých českých či italských politiků. Italští neofašisté si podle deníku již delší dobu snaží přivlastnit odkaz Čecha, který se před 50 lety upálil na protest proti okupaci tehdejšího Československa sovětskými vojsky.

Palacha podle autorů petice k činu motivovala touha po demokracii a humanitě. "Hnutí identity a další krajně pravicová uskupení dezinterpretují tento Palachův odkaz již svou vlastní existencí. Je proto nemyslitelné a zcela nežádoucí, aby byl Palach takovýmito hnutími oslavován," uvádí se v textu petice vytvořené Studentskou radou Filozofické fakulty UK.

Text, který k dnešnímu večeru podepsalo přes 1100 lidí, požaduje stažení záštity okresu Verona nad koncertem, distancování se města Verona od této akce a odstranění jakékoli její souvislosti s Palachem.

Čtěte také: Výročí v roce 2019: 30 let od sametové revoluce, 50 od upálení Palacha

Související články