1 muslimský teror

Srí Lanka měla od Indie detailní informace o plánovaných útocích, přesto nereagovala

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Indie předala Srí Lance podrobné informace o plánování teroristických útoků, Srí Lanka však nekonala. S odvoláním na šéfa institutu pro zvládání konfliktů v Dillí Adžaje Sáhního to ve středu uvedla agentura AP. Indická policie na plán narazila v jižní Indii. Při několika útocích radikálních muslimů na křesťanské kostely a hotely o Velikonoční neděli na Srí Lance zahynulo více než 250 lidí.

Indická policie narazila na podrobný teroristický plán při monitorování obvyklých kanálů komunikace. Vyšetřovala podezřelé sympatizanty takzvaného Islámského státu (IS) v jižní Indii a narazila přitom na název dosud jí neznámé organizace Národní Tauhíd džamáate (NTJ). Právě jí srílanské úřady přičítají odpovědnost za útoky.

Indické policii se podle Sáhního podařilo proniknout do komunikace organizace a sbírat informace o spiknutí. „Proto byla povaha podrobností o události, které dostali, velmi konkrétní,“ uvedl Sáhní. „Znali organizaci, znali cíle, znali čas, znali místa pobytu sebevražedných atentátníků. A všechno to bylo předáno srílanské vládě,“ řekl Sáhní.

Už dříve se objevily informace, že indická rozvědka o možném útoku na kostely, hotely a politiky více než dva týdny předem uvědomila srílanskou tajnou službu. První takové informace přišly z Indie 4. dubna s tím, že jsou plánovány teroristické útoky na „některé významné kostely“. Tato zpráva rovněž uváděla šest osob, které jsou do spiknutí pravděpodobně zapojeny, uvedla agentura AP.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena a premiér Ranil Vickremasinghe však tvrdí, že se k nim informace o plánování atentátů dostaly až poté, co byly provedeny. Srílanští představitelé také připouštějí, že úřady udělaly jen málo pro to, aby útokům zabránily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Razie na Srí Lance. Policie zadržela další podezřelé, obětí je již 359

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.