1 Volební model Medianu

Průzkum Medianu nepotvrdil vzestup ANO

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , , , , , ,

Volební průzkum společnosti Median nepotvrzuje další vzestup vládního hnutí ANO, jak tomu napovídaly průzkumy agentur STEM a Kantar CZ. Podle Medianu by ANO nyní volilo 29,5 procenta voličů, kdežto Kantar uváděl 32,5 a STEM dokonce k 36 procentům. Všechny průzkumy vyšly již poté, co se dostala ven aféra údajného únosu syna premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše na Krym. Volby by ANO i tak vyhrálo, ale dle Medianu by hnutí získalo podobný počet hlasů jako v součtu dvě nejsilnější opoziční strany, tedy ODS a Piráti. Průzkum Medianu dále uvádí, že levicové strany ČSSD a KSČM i nadále oslabují, opoziční hnutí SPD Tomia Okamury se drží za Piráty. Hranici pěti procent pro vstup do Poslanecké sněmovny by ještě překonaly hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09.

„Model Medianu potvrzuje, že kauza se synem Andreje Babiše nevedla k propadu podpory hnutí ANO. Růst podpory hnutí je ale omezený, o jeden procentní bod,“ uvedli autoři průzkumu. Podle výsledku by ANO získalo podobně jako v loňských říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, kdy zvítězilo s 29,64 procenty hlasů. ODS by podle Medianu získalo 13,5 procenta a zůstala by tak nejsilnější opoziční stranou. Hned za nimi by byli Piráti s 13 procenty hlasů.

Čtěte také: Průzkum STEM: Všechno je naopak

SPD má nyní podle Medianu desetiprocentní podporu a v posledních průzkumech zaznamenává pozvolný nárůst podpory. ČSSD by volilo 7,5 procenta lidí a KSČM má sedm procent, obě strany podle analytiků poslední události oslabily. STAN by přesvědčilo šest procent voličů, KDU-ČSL 5,5 procenta a TOP 09 se pohybuje na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do dolní komory Parlamentu. „KDU-ČSL, Starostové a TOP 09 oscilují okolo pěti procent. U Starostů lze ale sledovat vzestupnou tendenci, zatímco u TOP 09 dlouhodobě spíše klesající,“ napsali analytici Medianu.

Kauza Babišova syna podle sociologů vedoucí pozici ANO neohrozila, naopak aktivizovala jeho příznivce. Liberálnější voliči sice částečně přešli k Pirátům a STAN, ANO si jejich ztrátu ale vynahradilo větší podporou od levicových voličů z řad ČSSD a KSČM, kteří výrazně důvěřují Andreji Babišovi, uvedl Median.

Ochotu jít k volbám projevilo 60,5 procenta respondentů, což je obdobná volební účast jako při volbách v loňském roce. O účasti jsou více přesvědčeni starší lidé, dotázaní s vyšším vzděláním a s vyšším příjmem. Naopak s účastí váhají mladší lidé a lidé bez maturity.

Výzkum se uskutečnil od 10. listopadu do 9. prosince na vzorku 1056 respondentů starších 18 let. „Celý vzorek byl dotazován již po zveřejnění nových informací v kauzách premiéra Babiše a v průběhu vládní krize,“ dodali autoři průzkumu.

Jak se lišily průzkumy

První volební průzkum za měsíc listopad vydala agentura Kantar CZ. Podle ní by hnutí ANO ve volbách získalo 32,5 procenta hlasů. Za nimi byli Piráti, kterým agentura přisoudila 19 procent, což by pro ně byl skvělý výsledek. Na třetím místě by byla podle Kantaru taktéž posílená ODS s 16 procenty. Zbylé současné parlamentní strany se pohybují kolem 5 procent a balancují tak na hraně vstupu do Poslanecké sněmovny. Podle Kantaru by pod touto hranicí skončili lidovci a TOP 09.

Agentura STEM přisoudila Babišovu hnutí 35,7 procenta a na druhé Piráty s 13,1 procenty by tak mělo téměř trojnásobný náskok. Podobně vzdálené je podle agentury i ODS s 12,4 procenty hlasů. KSČM by získalo 7,6 procenta, takže by se jejich výsledek oproti volbám v říjnu 2017 mírně zhoršil. SPD by pak dle STEM volilo 6,9 a ČSSD 6,6 procent voličů. Na hraně vstupu se podle výsledku této agentury pohybují lidovci a TOP 09, přičemž by lidovci posty poslanců těsně získali s 5,1 procenty, zatímco TOP 09 by s 4,9 procenty hlasů skončila těsně pod hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny. Tu by s 4,6 procenty opustilo i hnutí STAN.

STEM svůj volební model staví na oblibě jednotlivých stran a následném přepočtu nerozhodnutých voličů. Podle tohoto modelu by hnutí ANO volilo 22,8 procenta lidí, Piráty 11 procent a například ODS 8,5 procent. Celkem 27 procent lidí si však nedokázalo vybrat. Jejich hlasy tak STEM rozděluje ostatním podle toho, jak byli příznivci jednotlivých stran ochotní jít k volbám. Při tomto přepočtu tak ANO získalo celkem 35,7 procent, Piráti 13,1 a ODS 12,4.

Volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 ovládlo Babišovo hnutí ANO, které získalo 29,64 procent hlasů. S odstupem pak následovala nynější nejsilnější opoziční strana ODS s 11,32 procenty. Na dvojciferný výsledek dosáhli ještě nováčci Poslanecké sněmovny – Piráti s 10,79 procenty a SPD Tomia Okamury s 10,64 procenty hlasů. Na 7,76 procent dosáhla KSČM až za ní se se 7,27 procenty hlasů umístila ČSSD, do té doby nejsilnější strana v Poslanecké sněmovně. Do ní se pak dostali ještě lidovci (5,8 procent hlasů) TOP 09 ( 5,31 procent hlasů) a hnutí STAN, kteří pětiprocentní hranici překonali 18 setin procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Volební model STEM: Babiše prý aféra posílila, šest stran bojuje o parlamentní přežití

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.