1 Nový císařský pár

Veliké změny v čele Japonska. Budoucí císařovna dlouhodobě bojuje s depresemi

, , NOVÉ

Témata:

Japonsko čekají 30. dubna veliké změny. Stávající pětaosmdesátiletý císař Akihito ze zdravotních důvodů abdikuje a nahradí jej jeho syn, dosavadní korunní princ Naruhito. Císařovnou se stane korunní princezna Masako.

Svého manžela, japonského korunního prince Naruhita, si vzala v roce 1993. Stejně jako jeho otec přivedl do nejstarší císařské dynastie na světě dívku neurozeného stavu.

O deset let později se Masako přestala objevovat na veřejnosti a její psychická choroba se stala tématem článků bulvárních médií. V minulosti bývala často srovnávána s princeznou Dianou a některá média ji označovala za „smutnou princeznu“.

V roce 1999 prodělala potrat a po narození dcery Aiko o dva roky později trpěla Masako depresemi, které byly připisovány potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna. V červenci 2004 císařský dvůr porušil tradiční mlčení a oficiálně se vyjádřil k její nemoci. Označil ji za „problémy adaptace“ na protokolární povinnosti.

Po narození Aiko v japonské monarchii stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize byla nicméně vyřešena, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito.

V dubnu 2013 se po 11 letech opět vydala na oficiální zahraniční cestu. Svého manžela doprovázela do Nizozemska na korunovaci nového panovníka Willema-Alexandera. „Když pomyslím na nadcházející dny, cítím se nejistá ohledně toho, do jaké míry dokážu lidem pomoci,“ uvedla Masako v médiích v loňském roce při příležitosti svých pětapadesátých narozenin. V prohlášení veřejnosti také sdělila, že její zdravotní stav se pomalu zlepšuje.

Masako se narodila 9. prosince 1963 v Tokiu jako nejstarší dcera diplomata Hisašiho Ówady. Po vysokoškolských studiích na Harvardově, Tokijské a Oxfordské univerzitě, kde v roce 1991 obhájila titul doktora filozofie mezinárodních vztahů, zahájila v Tokiu diplomatickou kariéru.

Nadaná diplomatka, která hovoří šesti světovými jazyky, slibně rozjetou kariéru trochu neochotně ukončila v roce 1993, kdy se rozhodla provdat za korunního prince Naruhita, s nímž se poprvé setkala o sedm let dříve. Princovu žádost o ruku přijala až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen „jinou formou diplomacie“.

Budoucí japonský císař Naruhita (59)
Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 je korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujme 1. května, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů. V Japonsku zároveň skončí období Heisei, tedy „všudypřítomný mír“ a začne éra Reiwa, což znamená řád, pokoj či harmonii. Předběžný termín jeho císařské korunovace je stanoven na 22. října 2019.
Naruhito se narodil 23. února 1960. Vystudoval historii na filozofické fakultě univerzity Gakušúin, z Oxfordské univerzity, kde od roku 1983 studoval hospodářské dějiny a právo, si v roce 1991 odvezl titul doktora občanského práva. Angažuje se v problematice ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.