Češi bojují na Ukrajině. Putin není jako Hitler, míní německý filozof. Jak válka mění Německo
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Čeští dobrovolníci bojují v obklíčení ruskou armádou. Zatím frontu mezi Izjumem a Slovjanskem drží. Reportáž a fotografie pro nové vydání Týdeníku Echo pořídila Lenka Klicperová.
Putin není jako Hitler, říká německý filozof Trawny. Kniha německého filozofa Petera Trawného s názvem Hitler, filozofie a nenávist vyšla jen několik dní po ruské invazi na Ukrajinu. „Dávat rovnítko mezi Hitlera a Putina je naprostý nesmysl. Hitler chtěl svým válečným tažením zničit celý národ. Invaze na Ukrajinu je odsouzeníhodná. Ale jakkoli je krok Ruska odsouzeníhodný, stále jde – ať se nám to líbí, nebo ne – o politický krok," říká profesor filozofie. Rozhovor mj. i o pravdě a lásce vedla Tereza Matějčková.
Jak válka na Ukrajině mění Německo. Dogmata jsou víc než strach z Putina. Třetí den po začátku války na Ukrajině Olaf Scholz ohlásil změnu času. Kancléř sice mluvil o novém letopočtu pro celou Evropu, avšak konkrétní závěry slíbil vyvodit pro Německo, a to především ve třech oblastech: přechod k tvrdší linii vůči Rusku, vyzbrojení bundeswehru, změny v energetické politice. Od té doby se soudí, že Spolková republika opravdu prochází masivními změnami. Prochází? Ano i ne. Více v článku Daniela Kaisera.
Kafka a jeho Felice. Hodili se k sobě víc, než se traduje, říká Platzová. Pět let trvající vztah Franze Kafky a Felice Bauerové vydal na několik stovek dopisů. Přátelství, které ji s Kafkou spojilo, udělalo z Felice pojem, zároveň ovšem hádanku, kterou je těžké i kvůli absenci její korespondence Kafkovi rozluštit. Do rekonstrukce světa Kafkovy přítelkyně a snoubenky se v knize Život po Kafkovi pustila spisovatelka Magdaléna Platzová.
„Umíme stavět jako Švýcaři a Portugalci. Filharmonie? Lidé píší, že je to krásné“. Jak Česko obstojí ve srovnání s evropskými architektonickými velmocemi, jako jsou Švýcarsko, Nizozemsko, Dánsko nebo Portugalsko? Ve veřejném Salonu Týdeníku Echo se sešli Miroslav Brýdl, dlouholetý starosta Litomyšle, a architekti Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora, zadavatel veřejné soutěže na Vltavskou filharmonii, Josef Pleskot, který s Miroslavem Brýdlem tvořil podstatnou část Litomyšle, Boris Redčenkov, autor největších pražských urbanistických projektů okolí Masarykova nádraží a Nového Smíchova, a Petr Hájek, nejúspěšnější český architekt v soutěži na Vltavskou filharmonii, kde skončil na čtvrtém místě, též autor rekonstrukcí pražské Invalidovny a usedlosti Cibulka. Debatu řídila Lenka Zlámalová.
Uhde polemizuje s Klausem: Dohodu o Ukrajině, ale jakou? "Základní problém spatřuju na rozdíl od Václava Klause v tom, že Rusko zastávalo a zastává starou představu o dohodě naplněné mocensky. Měl Západ sdílet letitý ruský postoj, který vychází z trvalého pocitu ohrožení, a sousedy chce proto změnit v součásti sanitního kordonu, a tím omezit jejich svobodu volby vlastního osudu? píše Milan Uhde v polemice.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.