1 Letiště Vodochody

Konkurence pro Ruzyni? Penta chce prodat letiště ve Vodochodech Číňanům

, NOVÉ

Témata: , ,

Finanční skupina Penta vyjednává ohledně prodeje areálu letiště ve středočeských Vodochodech s čínskou státní skupinou Citic. Ta by mohla zrealizovat dlouholetý plán, který si klade za cíl postavit mezinárodní letiště pro nízkonákladové aerolinky, informují úterní Hospodářské noviny. Původní odhady nákladů projektu mluvily o čtyřech miliardách korun.

„Čistě v obecné rovině: myšlence strategického partnera se nebráníme a nebránili jsme se jí ani v minulosti,“ řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac. Další podrobnosti možného prodeje nechtěla komentovat jak skupina Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, tak ani čínský Citic, kde působí i někdejší místopředseda představenstva CEFC Jaroslav Tvrdík. Podle ředitele letiště Martina Kačura proběhla ve Vodochodech analýza hospodaření, souvislost s prodejem areálu ale nepotvrdil.

Penta také vlastní továrnu na výrobu letadel Aero Vodochody, která patří k největším producentům letecké techniky v Česku. Historicky tato firma dokonce drží celosvětový primát ve výrobě vojenských proudových cvičných letadel. Letos v únoru oslavila 100 let své existence.

Samotná továrna ovšem údajně není součástí obchodu mezi Pentou a Číňany. Letiště aktuálně slouží právě pro letadla, které testuje a udržuje Aero, přičemž roční provoz vychází na zhruba 50 milionů korun.

Původní plán na přebudování vojenského letiště, který Penta získala společně s koupí Aero Vodochody, počítala s náklady okolo čtyř miliard korun. Ročně měly Vodochody odbavit přes tři miliony lidí, od začátku projektu se ovšem skupina potýkala s nemalým odporem ze strany nedalekých obcí, které měly obavy z přílišného hluku.

V posudku ministerstva životního prostředí se taktéž mluvilo o podmínce vybudovat nájezd na dálnici D8, která vede z Prahy na Drážďany. V územním plánu ovšem stavbu blokuje obec Odolena Voda.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Společnosti Philip Morris ČR se daří. Loni jí vzrostl čistý zisk o 10,1 %

Česká republika snížila o 14,8 miliardy zahraniční dluh, přesto dosahuje téměř 82 % HDP

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.